Jak předcházet otravě z jídla?


Jak předcházet otravě z jídla?

Pokud se domníváte, že otrávit se můžete jen z jídla, které si dáte v restauraci, pak jste na velkém omylu, protože otravu z jídla si můžete klidně přivodit i doma. Vše záleží na tom, jak pečliví jste při dodržování hygienických zásad. Mějte na paměti, že riziko nákazy se zvyšuje, když jsou teploty venku vyšší.

Na co si dávat pozor, abychom se otravě z jídla vyhnuli?

Čisté ruce

Přestože si umyjete ruce, než půjdete vařit, nesmíte si je zapomínat mít i v průběhu přípravy jídla, protože to na co saháte a s jakýma rukama je důležité. Budete třeba loupat zeleninu a pak hned nakrájíte maso, od obojího si musíte důkladně omýt ruce. Často dochází ke kontaminaci, když třeba chystáte zeleninový salát s masem.

Ovoce a zelenina

Budete-li ovoce či zeleninu ihned konzumovat, pak si je omyjte, v opačném případě je uložte do lednice bez mytí, jinak totiž na nich zůstanou zbytky vody, díky které se budou na ovoci a zelenině tvořit plísně a bakterie. Těsně předtím, než budete jíst, musíte potraviny důkladně omýt. Pesticidy lépe odstraníte, když vše omyjete teplou vodou.

Slupky

U některých druhů ovoce či zeleniny je nutné, abyste slupku důkladně omyli, i když není určena ke konzumaci. To se týká třeba melounu, který je dobré omýt celý i se slupkou, neboť když ho pak nakrájíte, ústy se dotýkáte jeho kůry i slupky. Vedle melounu, se to týká i dalších druhů ovoce, které se teprve chystáte nakrájet. Uvědomte si, že nejdříve saháte na ovoce a pak na jeho dužinu, třeba u banánů, manga, avokáda a dalších.

Mrazák

Jakmile ukládáte potraviny do mrazáku, pamatujte si, že by měl mít minimálně -17 °C, aby nedocházelo k množení bakterií i u potravin, které máme v mrazáku.

Ukládání potravin

Uvařené jídlo nikdy nenechávejte v troubě či na sporáku, protože bakterie se množí velmi rychle, zvlášť při teplotě 5 až 55°C. bakterie si svou živnou půdu vytvoří klidně i na rýži a těstovinách. Předtím, než budete pokrmy ukládat do lednice, musíte je nechat zcela vychladnout, jinak budou teplo ventilovat uvnitř lednice a zvýší tak vnitřní teplotu. Rychlejšího vychladnutí docílíte tím, že uvařené či upečené jídlo přendáte do studené nádoby.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..