Jak předcházet úrazům a poškození vazů?


Jak předcházet úrazům a poškození vazů?

Nohy potřebují pravidelnou péči, zvlášť v tomto ročním období, které je jako stvořené pro skotačení v přírodě. Pokud patříte k té části turistů, kteří do lesa vyráží jen opravdu rekreačně, pak si dříve, než vyrazíte ven, zopakujte zásady zdravého pohybu, abyste dokázali případným zraněním nejen předejít, ale také si s nimi poradit.

  • Úraz si mohou přivodit zejména ti jedinci, kteří ignorují signály svého vlastního těla, že něco není tak úplně v pořádku.

Co dělat v případě, že k úrazu dojde?

Nejvíce úrazu se stává těsně před koncem túry (výkonu), kdy jsou již lidé značně unavení, ale dojít do cíle zkrátka musí. Svaly již nejsou schopné vykonávat svou funkci, tedy pohyb, správně a může dojít například k podvrtnutí, což je jeden z těch lehčích úrazů, kdy dochází k natržení vazů v kotníku.

  • Říká se, že tímto podvrtnutím volá tělo o pomoc a snaží se varovat před poškozením.

V případě podvrtnutí kotníku ucítíte ostrou bolest, což je signál, že máte zastavit, ať už běžíte nebo jen jdete. Během chvíle by se vám mělo ulevit, jakmile se do krve uvolní látky, které tlumí bolest, za jejichž tvorbu je zodpovědný mozek. Co nejdříve však musíte poraněné vazy ošetřit, protože ústup bolesti neznamená odeznění problému.

Chlad pomáhá

Podvrtnutý kotník vás bude postupně čím dál více bolet. Oteče, zrudne a bude velmi teplý. To jsou bohužel příznaky zánětu, který bude bolest zhoršovat. Tělo tak reaguje na poškozené vazy. Nejlépe uděláte, když kotník ochladíte. Použít můžete led, studenou vodu nebo klidně i sáček s mraženou zeleninou. Čím déle budete chladit, tím to bude lepší.

Kotník přiškrťte

Když použijete elastické obinadlo k ovázání kotníku, nebude kloub tolik otékat. Nesmíte však nohu příliš utáhnout. S bandáží začněte u špičky chodidla. Nezapomeňte, že čím objemnější máte nohu, tím musí být obinadlo širší.

Účinná jsou také antiflogistika, protizánětlivé léky a také léky, které jsou na bázi enzymů. U zánětu se totiž tvoří látky, které způsobí otok, zarudnutí i silnější bolest.  Antiflogistika tvorbu těchto látek zablokují, enzymy zase urychlí vstřebávání otoků, zároveň zkracují dobu hojení (vše potřebné seženete v lékárně bez lékařského předpisu). Důležité je, abyste nohu co nejvíce šetřili.

Podvrtnutí nebo zlomenina?

Jestliže postižená končetina nesnese ani malé zatížení, a bolest s otokem neustoupí během dvou dnů, pak je nutná návštěva lékaře, aby vyloučil možnost zlomeniny, jejíž léčbu již musí řešit ortoped. Vedle zlomeniny můžete mít také postižené měkké tkáně, u nichž je nutná dlouhodobější fixace. Obvazy při uvolnění převažte znovu. Hlavní je, abyste nohu udržovali v suchu, neboť se může pod obvazem vytvořit plísňová infekce. Když se budete sprchovat, zajistěte obvaz igelitovým sáčkem.

Jakmile dojde k odstranění všech fixací, musíte ihned začít s procvičováním a posilováním končetiny. Později pak můžete zkusit i lehčí sporty, které nebudou nohu příliš přetěžovat.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..