Jistě víte, že pokud chcete své zahradě zachovat krásu a zdraví, je důležité ji na zimu připravit a zazimovat. Každé rostliny potřebují o trochu jinou péči, pojďme se proto podívat, jak správně zahradu připravit na zimní spánek.
Trávník
Trávník je nepochybně největší částí zahrady, a ačkoliv se nepyšní až takovou atraktivitou jako květiny, i přesto je nutné věnovat mu dostatečnou péči. Velmi totiž ovlivňuje celkový vzhled zahrady. Na podzim je důležité shrabávat spadané listí a větvičky, zpravidla se tato činnost provádí až do konce listopadu. Pokud váš trávník sužuje plevel a vy již nevíte, jak si s ním poradit, vyzkoušejte herbicidy. Pro lepší přezimování trávníku ho nezapomeňte pohnojit, aby zimu přežil bez větší újmy. Trávu můžete také prořezat či zválcovat, tím dosáhnete utužení podkladu a dosáhnete tak lepšího růstu. Shrabané listí lze využít pro kompost.
Dřeviny
Dřeviny povětšinou zvládnou zimu bez problémů, některé rostliny však mohou být citlivější a je tak nutné jim na zimu přilepšit. Jestliže vaše zahrada obsahuje choulostivé druhy rostlin, pak neváhejte je na zimu obalit jutovinou nebo netkanou textilií. Vhodné je zaopatřit stromům také dostatečnou oporu, aby je silný vítr nevyvrátil. Pokud máte nižší keřové porosty, ty je vhodné chránit nahrnutím suchého listí a větviček, poslouží jako skvělá ochrana a tepelná izolace.
Skalka
Jestliže se vaše zahrada pyšní skalkou, pak je třeba věnovat jí o něco speciálnější péči. Samozřejmě je opět nutné zajistit izolaci, zde se však nehodí netkaná textilie. Mnohem lepší bude, když svou skalku pokryjete větvemi jehličnatých stromů, ty zajistí dostatečnou ochranu. Nad skalnice, které jsou citlivé na zimní vlhkost je vhodné umístit stříšky. Pro lepší ochranu kořenů skalniček je také vhodné dosypat kamennou sutinu.
Zahrada si žádá velkou péči nejen v sezóně jara a léta, ale hlavně také na podzim, kdy je nutné ji pečlivě zazimovat, aby vám opět příští rok mohla dělat radost svou krásou.
Zanechte odpověď