Nábor zaměstnanců ze zahraničí je rozšířeným řešením pro tuzemské společnosti. Jaké výhody jim může přinést spolupráce s Filipínci?
Proč právě Filipínci?
V Česku se řada firem napříč rozličnými sektory potýká s nedostatkem vhodných pracovních sil. Řešením se stává nábor zaměstnanců v zahraničí. Velmi často tuzemské podniky „sahají“ právě po pracovnících z Filipín. Proč tomu tak je?
Ani vzdálenost tisíců kilometrů není pro český pracovní trh překážkou. Filipínci sice neznají českou kulturu a nehovoří naším rodným jazykem, problém to však pro jejich uplatnění na různorodých pozicích není.
Nedostatek pracovníků hlásí sektory, jako je výroba, logistika a stavebnictví. Češi se příliš „nehrnou“ na pozice svářečů, slévačů, kovoobráběčů, strojních zámečníků, elektrikářů, CNC operátorů a seřizovačů. A právě tato místa Filipínci mohou saturovat.
Tento národ má obecně v povaze přátelskost a komunikativnost. Díky křesťanství není jejich kultura té české tolik vzdálená. Potrpí si na vepřové maso a nezříkají se ani alkoholu, Filipínec rozhodně nepohrdne rumem.
Na pracovišti jsou obyvatelé tohoto ostrovního státu spolehliví a za práci rozhodně umí „vzít“. V sobě mají zakotvenou určitou poctivost. Zároveň mají vůli pracovat a zejména mladá generace počítá s tím, že kvůli práci bude muset opustit hranice rodné země.
Jak zaměstnat v Česku legálně cizince
V Česku tak aktivně podporují zaměstnávání cizinců i programy ekonomické migrace. Ty na našem území úspěšně probíhají již od roku 2012.
Jejich smyslem je dosažení časových úspor při přijímání a vyřizování žádostí o pobytová oprávnění zahraničních pracovníků. A zařadil se mezi ně i Režim Filipíny (Režim ostatní státy) orientovaný na nábor kvalifikovaných uchazečů o zaměstnání.
Podobně jako v případě jiných cizinců totiž platí i u Filipínců, že chce-li je zaměstnavatel zaměstnat, obnáší to některé nutné povinnosti.
Cizinec, který v Česku žije a pracuje legálně, musí na obě tyto sféry získat povolení. To už lze dnes poměrně jednoduše zvládnout najednou díky existenci modré karty, případně tzv. zaměstnanecké karty.
V obou případech se jedná o duální povolení, kdy lze tímto způsobem vykrýt povolení k pobytu i k zaměstnání. Liší se pouze úrovní požadované kvalifikace, modrá karta je pro kvalifikaci vysokou. O povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání už se díky existenci zaměstnanecké karty nežádá.
Další variantou může být povolení k zaměstnání. Toto povolení však vyžaduje ještě i uplatnění povolení k pobytu. Držitel tak zároveň například musí mít i zaměstnaneckou kartu v neduálním režimu.
Požádat je si možno i o další typ pracovního víza. Být to může krátkodobé či dlouhodobé vízum za účelem sezónního zaměstnání. Ty se liší v délce předpokládaného pobytu, dlouhodobé vízum je dimenzováno nad 90 dnů, to krátkodobé na méně než 90 dnů.
Jak může jednoduše proběhnout nábor pracovníků
Potřebujete získat svoje nové zaměstnance a současně se obáváte vzdálenosti i byrokratických překážek? Pomoci vám může agentura IRS Czech.
Díky lze zvládnout nábor vysoce efektivně. Celý proces totiž proběhne v náborovém centru přímo v konkrétní zemi, tedy v tomto případě na Filipínách. Zaměstnavatel tak má možnost výběr velmi dobře ovlivnit a svoje zaměstnance si volí již ve fázi, než začne na území ČR vyřizovat potřebná povolení.
Realizovat nábor vlastními silami je časově nevýhodné, ale také nákladné z hlediska ekonomického. Obnáší to relativně drahou inzerci, zintenzivnění PR aktivit i čas zaměstnanců HR oddělení.
Agentura IRS Czech díky svým kontaktům v zahraničí umí tyto procesy významně zjednodušit a zrychlit. Dodání patřičně kvalifikovaných zaměstnanců podle požadavků klienta je tak otázkou krátké doby. Celý proces je možno prakticky zvládnout během 3 měsíců.
Zanechte odpověď