Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/104964/virtual/www/wp-content/plugins/seo-optimized-images-business/seo-optimized-images.php on line 295
Nábor zaměstnanců z ciziny představuje řešení tam, kde se pracovní místa nedaří obsadit. Jak samotný nábor probíhá se dozvíte v tomto článku.
Zaměstnávání cizinců je nutnost
Stále více firem musí pracovní místa nabídnout cizincům. V tuzemsku se je obsazovat z různých důvodů nepodaří.
Firmy se však musejí při náboru pracovníků mimo ČR připravit na poměrně složitý administrativní proces. Vybraný kandidát může nastoupit i za pět měsíců. Pakliže tedy hovoříme o cizincích z tzv. třetích zemí, tedy o občanech, kteří nepřicházejí ze zemí EU.
Ti naopak mají v rámci volného pracovního trhu shodná práva s tuzemskými občany a jejich pracovní zařazení je bezproblémové. Nastoupit mohou ihned, zaměstnavatele zatíží pouze ohlašovací povinnost.
Nepotřebují žádná povolení nebo jiné dokumenty. Mnohdy se však nepodaří požadovanou pozici obsadit ani jimi.
O které zaměstnance je zájem
Výběr pracovníků se neomezuje jen na jedinou lokalitu. V Česku v hojné míře nacházejí uplatnění například Bulhaři nebo Ukrajinci. Početné je i zastoupení pracovníků polských, a to zejména díky minimální jazykové bariéře.
Co potřebuje cizinec
Získání zahraničních pracovníků z ciziny je komplikovanější kvůli tomu, že občané třetích zemí potřebují dvě potřebná povolení.
V první řadě je to povolení k pobytu, navíc ještě je nutné právě povolení k zaměstnání. V minulosti si museli obě obstarávat zvlášť. Coby povolení k pobytu jim sloužilo klasické vízum.
To však z dlouhodobého hlediska bylo neúnosné a na trhu práce fakticky jen velmi těžko realizovatelné. Řešením se staly tzv. zaměstnanecké nebo modré karty.
Modrá karta, zaměstnanecká karta
Tyto dva dokumenty v sobě v podstatě propojily potřebné doklady. Jedná se o tzv. duální povolení, které zastupuje povolení k pobytu a povolení k zaměstnání. Má-li karta neduální charakter, zastupuje výhradně povolení k pobytu.
Cizinec je oprávněn po obdržení této karty pracovat na pozici, na kterou byla karta vydána.
Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma typy karet? Zaměstnanecká karta je určena pro všechny typy zaměstnání bez ohledu na míru odborné způsobilosti. Modrá karta je naopak určena pro profese, které vyžadují vysokou kvalifikaci.
Na vyřízení zaměstnanecké karty mají zastupitelské úřady oficiálně 60 dní. Vyřízení modré karty trvá ještě o měsíc déle.
Jak probíhá obsazování pozic
Z pozice zaměstnavatele vyplývá při tomto obsazování pracovních míst především jedna povinnost: Společnost musí udělit souhlas se zařazením nahlášených volných pracovních míst do centrální evidence volných pracovních míst.
Z toho vyplývá, že zaměstnavatel je především povinen pokusit se nejprve místo obsadit v tuzemsku. Pokud se mu to nepodaří, teprve pak lze nabídnout pracovní místo cizinci. S tím je nutné uzavřít standardní pracovní smlouvu. Možná je i dohoda o pracovní činnosti.
Zanechte odpověď