Řeřicha si svou oblibu získala díky své výtečné chuti, zároveň je velmi zdravá a vypěstovat ji zvládne i úplný začátečník. Roste rychle a kdekoliv, ať už na záhonu, v truhlíku, nebo jen na kousku vaty za oknem, kde ji můžete pěstovat i přes zimu.
Co obsahuje?
- Vitamin C
- Vitamin B1, B2, B3 a B6
- Vitamin K
- Provitamin A
- Železo
- Vápník
- Fosfor
- Draslík
- Hořčík
- Síru
- Špetku jódu
Na co pomáhá?
- Zánět močových cest
- Suchý kašel
- Astma
- Ledvinové kameny
- Chudokrevnost
- Revma
- Křeče po jídle
- Bolest zad
- Únava
- Čištění krve, jater, žlučníku, trávicího traktu a ledvin
Její šťáva funguje jako skvělá prevence únavy. Pokud ji budete chtít použít k detoxikaci, stačí, když ji budete dávkovat 3x denně vždy jednu kávovou lžičku, pro léčebné účely pak 3x denně jednu polévkovou lžíci.
Řeřicha v kuchyni
Má jemnou štiplavou chuť, což z ní dělá vhodnou surovinu do různých salátů a pomazánek, ale klidně s ní můžete posypat vařené brambory, nebo obyčejný chléb s máslem. Lze jí přidat i do vařených jídel, kde bude fungovat jako prevence proti nemocem, ale nesmí se vařit ani dusit, neboť by zhořkla a zkazila celý pokrm. Proto je nutné, aby se do jídla dostala až po jeho tepelné úpravě, prostě jen vhodit, zamíchat a už nevařit.
Je vhodná i do polévek a omáček, kam musí vždy přijít čerstvá a jemně nasekaná. U salátů a pomazánek je vhodné ji zkombinovat s čerstvým sýrem, nebo vařenými vejci, taktéž se k ní hodí cherry rajčátka. V neposlední řadě je řeřicha skvělou volbou pro zdravou svačinu, kdy ji můžete přidat třeba do obložené housky spolu s ovocem i zeleninou.
Zanechte odpověď