Vlákninu byste rozhodně neměli podceňovat, protože má velmi pozitivní vliv nejen na trávicí ústrojí, ale v podstatě na celé vaše tělo. Pokrmy, které mají vyšší obsah vlákniny, jsou objemnější, což si vyžádá delší a vydatnější žvýkání, to je podstatné zejména pro lidi s obezitou. Když totiž jíte pomalu, pečlivě žvýkáte a nehltáte, zkonzumujete daleko méně jídla, tím je také menší energetická hodnota přijímané stravy, takže máte mnohem dříve pocit sytosti.
Na co vše pomáhá?
- Prevence střevních obtíží – její konzumací se zvyšuje rychlost průchodu potravy, čímž se významně snižuje tlak ve střevech.
- Zmírnění hemeroidů
- Prevence rakoviny střev – rychlejší průchod potravy zmenšuje čas, který škodlivé látky potřebují k tomu, aby se zabydlely ve střevech, navíc je na sebe dokáže navázat a zajistit tak jejich vyloučení z těla.
- Prevence zácpy – vláknina stolici zvětší a změkčí, stimuluje svalstvo ve střevech a tím zmírňuje potíže se zácpou.
Přestože je vláknina důležitá v boji se zácpou a konzumace velkého množství není zdraví škodlivá, může na sebe navázat i látky, které jsou pro tělo důležité, tedy vitaminy a minerály, hlavně železo a vápník. Rovněž může mít vliv na léky a snížit jejich účinek, proto je doporučováno konzumovat léky i vlákninu odděleně, s dostatečně velkým časovým odstupem. Snažte se vlákninu doplňovat pravidelně, v rozumné míře. Díky našim stravovacím návykům je většinou vlákniny v těle nedostatek, proto jí musíte hledat v různých zdrojích.
Kde vlákninu najdete?
- Obiloviny
- Klíčky
- Luštěniny
- Zelenina
- Ovoce
- Brambory
Vlákninu rovněž obsahují výrobky z těchto potravin, jako mouka, vločky, chléb, kroupy, pečivo, ovocné, luštěninové a zeleninové produkty.
Z ovoce má největší obsah vlákniny angrešt, hroznové víno, rybíz a další bobuloviny. S vlákninou, které se říká pektin, se setkáte u mnoha druhů zeleniny a ovoce.
Zanechte odpověď