Rebarbora se v poslední době těší stále větší oblibě. Přestože je to zelenina, používá se při pečení různých buchet, moučníků a koláčů, ale také do knedlíků či na kompoty, jako ovoce. Nejvíce se používají řapíky listů, které se oloupou a nakrájí na kratší špalíčky.
- Rebarbora má vynikající a zcela nezaměnitelnou nakyslou chuť, která je naprosto dokonalá a dokáže potěšit vaše chuťové pohárky.
Pro organismus je velmi prospěšná, avšak je důležité, aby se používala správně a ve vhodnou dobu, tzn., dokud má malý obsah kyseliny šťavelové, což je na jaře v době sklizně. Od července se totiž kyseliny šťavelové začíná tvořit stále víc a později už pro nás konzumace rebarbory není vhodná.
Co obsahuje?
- Kyselinu jablečnou
- Kyselinu listovou
- Kyselinu citronovou
- Vitaminy skupiny B
- Vápník
- Mangan
- Draslík
- Vitamin C (jen minimální množství)
Podle výzkumů vám můžou malé dávky rebarbory pomoci při průjmu, kdy přinesou úlevu a zmírní vaše potíže. Oproti tomu větší dávky rebarbory mají velmi silné projímavé účinky, což může pomoci v případě, že máte problémy se zácpou.
- Kořen rebarbory se používá jako projímadlo (laxativum).
Vzhledem k tomu, že dokáže vyvolat menstruaci, stejně jako děložní kontrakce, je konzumace rebarbory naprosto nevhodná pro těhotné ženy.
Zanechte odpověď