Bez sluníčka si náš život nedokážeme představit, avšak nic se nesmí přehánět. Přílišné slunění může mít za následek úžeh, úpal, spálenou kůži od slunce a v nejhorším případě také rakovinu kůže. Pokud už se rozhodnete na sluníčku pobývat, pak nikdy nezapomeňte použít ochranné opalovací krémy, které jsou nezbytné.
Jak vybrat vhodný ochranný přípravek?
- Ochranné přípravky musíte vybírat nejen podle typu vaší kůže, ale zároveň je třeba zohlednit předpokládanou dobu, po kterou budete pobývat na slunci.
- Lidé se světlou pletí a náchylností k rozvoji solárního zánětu kůže (fototyp I a II), by měli zvolit přípravky, které mají ochranný faktor 15 až 25 (zhruba pro první 3 dny slunění)
- Tmavší typy (fototyp III. – který je nejrozšířenější) by měli začít s faktorem 15 až 20, pak mohou přejít na nižší faktor, to záleží na každém jedinci individuálně.
- Pro mastnější typ pleti se nejlépe hodí přípravky ve formě gelu.
- Středomořský typ pleti (fototyp IV.), patří k nejodolnějším. Pro tento typ sáhněte po ochranném faktoru 10.
Jak přípravky používat?
- aplikujte je zhruba 30 minut předtím, než se půjdete slunit
- na množství přípravku rozhodně nešetřete a pravidelně se zhruba po jedné hodině (nebo po dvou) hodinách znovu namažte, hlavně když se častěji koupete nebo potíte.
- snažte se používat takové přípravky, které jsou odolné proti vodě.
Po každém slunění se namažte speciálním přípravkem po slunění, jež kůži úžasně hydratuje, čímž zabrání jejímu vysušení. Zásadní složkou u těchto přípravků, je vitamin E a panthenol, ty jsou důležité pro správnou regeneraci kůže.
Ochrana dětské kůže
- Kojence musíte chránit nejvíce, proto ho přímému slunci nevystavujte vůbec.
- Batolata do 2. roku života chraňte oděvem a nikdy ho nevystavujte polednímu slunci.
- U starších dětí musíte kůži chránit před zářením přípravky, které mají vysoký ochranný faktor (minimálně 15 až 20).
- U dětí obnovujte ochranný film v podobě přípravku častěji než u dospělých, klidně po půl hodině.
- Nezapomeňte děti vybavit pokrývkou hlavy a brýlemi proti slunci
Ochrana je důležitá nejen pro děti, ale i pro dospělé, proto by se ani oni neměli zdržovat na přímém slunci mezi 11 až 15 hodinou, lepší je volit stín a pamatovat si, že UV záření se dostane všude, včetně zastíněných ploch. Dokonce i přes mraky může záření pronikat do pokožky a to zhruba 70 až 80 %. Podobně jako děti by se i oni měli vybavit brýlemi a pokrývkou hlavy. Ženy, které jsou posedlé opalováním, by si měly pamatovat to nejdůležitější a to fakt, že hnědá kůže nemusí být zrovna to pravé ořechové. Někomu to možná připadá sexy a cool, ale hodně opálená kůže na obličeji dělá ženu starší, dodává jí příliš hrubý výraz, navíc vyschlá pokožka je více vrásčitá. Takže svým hnědým opálením dosáhne taková žena zcela opačného efektu, než o jaký se snaží.
Zanechte odpověď