Každý, kdo se chystá vycestovat do zahraničí je nervózní, aby na něco důležitého nezapomněl. Přece jen to není jako si zapomenout něco když se chystáte do práce a máte to zpátky kousek. Dobré je, když si sestavíte jednoduchý seznam všech věcí, které s sebou budete potřebovat nebo co je třeba před cestou vyřídit.
Na začátek seznamu patří jednoznačně veškeré potřebné doklady či dokumenty a finance. Abyste měli vše pohromadě, připravte si na doklady nějaké desky či větší plastovou obálku.
Jaké dokumenty patří na seznam?
- Platný cestovní pas (nebo občanský průkaz, pokud cestujete po schengenském prostoru). Vždy si dopředu zkontrolujte, do kdy mají tyto doklady dobu platnosti a možnosti použití.
- Pokud cestujete se svými potomky, pak musí mít rovněž platný občanský průkaz (pokud ho už mají) nebo cestovní pas.
- Kartička vaší zdravotní pojišťovny (ta je důležitá hlavně, když cestujete po Evropské unii, neboť vám zajistí částečnou úhradu zdravotní péče v ostatních členských státech EU)
- Smlouvy s cestovní kanceláří (pokud nejedete na vlastní pěst)
- Pokyny a instrukce, které jste obdrželi
- Letenka
- Jízdenka
- Řidičský průkaz (mezinárodní)
- Peníze v hotovosti (eura a dolary), v běžných hodnotách, ale také drobné, když budete potřebovat třeba na spropitné či na použití WC.
- Platební či kreditní karta (hodí se v případech nečekaných vydání či v nouzi)
- Kopie všech vašich dokladů (kdyby se stalo, že byste doklady ztratili či vám je někdo odcizil – originál sice nenahradí, ale pomůže vám k snadnějšímu získání provizorních dokladů, kopie uchovejte jinde, než máte originální doklady).
Léky na cestu
Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, udělejte si jejich rozpis dávkování a zároveň jejich seznam. Před cestou si je nechte dostatečně dopředu předepsat, aby vám na poslední chvíli před odjezdem nějaké tablety nechyběly. Vždy je uchovávejte v originálním obalu i s příbalovým letákem. Když totiž nemáte zrovna nejlepší znalosti cizích jazyků, můžete pak v zahraničí mít velký problém s vysvětlováním, k čemu se užívá třeba Warfarin.
Cestovní pojištění
Pojištění do zahraničí patří k tomu nejdůležitějšímu, co na svých cestách potřebujete. Je lepší, když jste pojištěni dvakrát, než vůbec. Navíc při vyšším pojistném plnění máte zajištěn také vyšší komfort v případě nenadálých událostí. Účelem takového pojištění je možnost úhrady možných léčebných výloh, které mohou nastat v případě, že v zahraničí utrpíte úraz či onemocníte. Pojištění na cesty lze snadno sjednat přes internet.
Mapa či navigace
Jestliže jedete do zahraničí svým vozem, není na škodu, když si s sebou vezmete navigaci, abyste měli přehled o tom, kde vlastně jste, zvlášť když neplánujete jen povalování na pláži, ale také různé výlety po okolí, ať už za účelem nákupů či procházení památek. Když jedete s cestovní kanceláří, vybavte se mapou a turistickým průvodcem, neuškodí ani kapesní slovník, pokud nejste jazykově zdatní.
Mobilní telefon
Na cestu do zahraničí připravte také svůj telefon. Aktivujte si roaming, který vám zajistí datové i telefonické spojení v zahraničí. Objednejte si e-mailové či SMS zprávy pro případ hrozícího nebezpečí. Již léta funguje tzv. DROZD, tedy Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, jež provozuje ministerstvo zahraničí. Díky tomu je možné, abyste byli včas informování, v případě hrozících komplikací, přírodních katastrofách či nepokojích sociálního charakteru kdekoliv, kde jste zrovna na dovolené.
Zanechte odpověď