Jistě se mnou budete souhlasit, že není nic krásnějšího než naše tradiční české vánoce, které můžeme trávit a slavit se svými nejbližšími a milovanými v domácím kruhu. Pojďme se však podívat, jak se slaví vánoce v některých částech světa.
Itálie
Vánoční atmosféra pod Koloseem je naprosto úchvatná. Každý rok je hlavní událostí papežovo římské požehnání Urbi et Orbi, které vlastně vánoce zahajuje. Je zvykem, že se v každé italské rodině dědí rodinné betlémy již po celé generace, aby mohli vždy 24. prosince položit Ježíška do jesliček. Jezulátko však není spojováno s dárky. V Itálii nosí dárky děd Babbo Natale nebo také hodná čarodějnice Befana, která sice vypadá jako ježibaba, ale je hodná.
Mezi typická jídla patří panettone, což je něco jako vánočka na italský způsob. Každý ví, že než jde s italskou rodinou slavit vánoce, musí předem důkladně vytrávit. Vánoční menu se tu totiž skládá z víc jak deseti chodů. Nezapomeňte taky navštívit vánoční trhy ve Florencii na Piazza Santa Croce
Francie
Tady platí, že co jiný kraj, to jiné vánoce. Jiným stylem se slaví třeba v Provence, jiným v Bretani. Jediným společným zvykem, který se dodržuje ve všech krajích, je čerstvá mrkvička, kterou nechávají děti za dveřmi pro soba.
Francouzi se léta hádali, jestli nosí dárky Ježíšek nebo Pere Noel, do dnešního dne nebyl tento spor vyřešen, naopak se k nim ještě přidal v některých rodinách Santa Claus. Radnice Paříže buduje každý rok pro své obyvatele velké kluziště, kde mohou bruslit, aby se jim lépe trávilo. Vánoční strom se tradičně staví před Chrám Notre Dame.
Říká se, že před každou vánoční výlohou lahůdkářství prožije turista pominutí smyslů a bude v extázi z toho velkého množství pochoutek. Tradičním vánočním moučníkem, který nesmí chybět na žádném stole, je Buche de Noel, což je dort ve tvaru polínka, jež je plný báječné čokolády.
Mexiko
Přestože je to exotická země, nám je blízká tím, že i zde nosí dárky Ježíšek. O půlnoci 24. prosince se jeho figurka položí do jeslí, což je jasný signál, že se začínají rozbalovat dárky. Po celé zemi putují ulicemi biblické průvody, které imitují cestu pastýřů k Ježíškovi, jež se postavy oblečené jako čerti, snaží svést z cesty, což se jim samozřejmě nepodaří. Tomuto období před vánoci se říká posadas. Mezi další zvyky patří to, že se Mexičané navzájem navštěvují, pojídají krocana, mořskou tresku a neustále něco zobou z romeritos, to jsou obložené mísy. Dobré jídlo se musí zapít, a to tradičním nápojem ponche, což je ovocný nápoj s alkoholem.
Stejně jako ve Francii, i zde je zvykem, že se na vánoce bruslí. Vánoční strom má své místo před bazilikou svaté Panny Marie Guadaloupské v Mexico City.
Filipíny
Vánoce tu berou velmi vážně. Každý rok jsou kostely doslova našlapány k prasknutí, půlnoční mše dostává přednost před rozbalováním dárků. Celá rodina se schází až po odsloužené mši. Sejdou se všechny generace i rodinné větve, večeří se adobo, což je vepřové s bramborem, a také pansit, to jsou nudle se zeleninou. To bychom měli Štědrý den. Filipínci jsou známí tím, že vánoce slaví v podstatě už od září. Vrcholem je pak právě advent. Ulice jsou plné lidí, zpívají a tančí. To vše pod kulatými lucerničkami parol s hvězdou uprostřed, jež zdobí filipínské ulice. Říká se, že pokud se chcete zbavit depresí, navštivte Filipíny, které jsou prý skvělým lékem, neboť bez ohledu na to, jestli je člověk bohatý či chudý, v ulicích se tu smějí všichni, mají stále skvělou náladu a pusu od ucha k uchu.
Zanechte odpověď