V každé dílně, ať už domácí, nebo profesionální, by neměla chybět dostatečná zásoba šroubků, které jsou klíčové při spojování různých materiálů. Čas od času se vám v domácnosti něco porouchá a chybějící šrouby můžou být tím jediným, co vás dělí od úspěšné opravy. O chvílích, kdy chcete být kreativní a sami si něco vyrobit ani nemluvě. V takovém případě se bez šroubků neobejdete už vůbec.
Nemusíte být ani žádný velký kutil, pár krabiček se základními druhy šroubů se vlastnit vyplatí. Je to rozhodně výhodnější než v případě potřeby hledat nejbližší otevřené železářství.
Šrouby, nebo vruty?
Ne každý šroub se ale hodí pro všechny účely. Jiný použijete pro sestavení nábytku, jiný se vám bude hodit při věšení obrazu na zeď a jiný zase pro náročnější stavební práce. Víte, jak se v jednotlivých typech šroubů vyznat a čím se od sebe odlišují?
Základní dělení je na šrouby a vruty. Šroub k sobě potřebuje kompatibilní protikus (typicky matici). Nejčastěji má metrický závit. Vrut souží především pro měkčí materiály, zavrtává se totiž přímo do nich. Žádnou matici tak nepotřebuje.
Správný šroub vyberete dle materiálu, do nějž je plánujete zavrtat. Například do dřeva skvěle fungují vruty opatřené závitem s velkým stoupáním, zapuštěnou hlavou a výrazným hrotem.
Druhy šroubů podle hlavy, drážky a závitu
Abyste se lépe orientovali v tom, jak jednotlivé srouby rozlišit, podívejme se na to, z čeho se skládají. Začněme od hlavy. Nejjednodušší dělení je na zápustné a nezápustné. Rozdíl spočívá v tom, jestli je hlava po zašroubování v úrovni povrchu spojovaného předmětu (zápustné), nebo nad něj vyčnívá (nezápustné). Hlavy druhé varianty svírají se zbytkem šroubu pravý úhel, aby dokonale seděly na povrch například dřevěné desky.
Každá hlava má také jiný tvar. Existují válcové, kuželové, křídlové, kulaté či šestihranné.
Na hlavě šroubu je umístěna drážka, která je důležitá pro dokonalé utažení (a povolování) šroubu. Klíčové je, abyste pro různé druhy drážek používali ty správné koncovky na šroubováku. V opačném případě přijdete o velikou část přenosu točivého momentu, šroub vám bude podkluzovat a nejenže ho neutáhnete, ale můžete si ho tím i nadobro zničit.
Běžně se setkáte s drážkami Phillips (PH), pozidriv (PZ), inbus (vnitřní šestihran) a torx (hvězdice ve tvaru šestihranu). S drážkami PH a PZ, které jsou křížové, se pracuje rychleji, šestihranné varianty zase přenesou vyšší točivý moment a nestane se vám, že by šroubovák z drážky vyskočil.
Rozhodující pro správný výběr šroubu je závit. Nejčastěji se používají metrické (M). K označení náleží i číslice, která udává vnější průměr závitu v milimetrech. Dále existují také palcové (UNC) závity. Konkrétní šroub (délku, stoupání a průměr závitu) volte podle velikosti a typu materiálu, do kterého plánujete šroubovat.
Pořiďte si nerezové, pozinkované, polyamidové nebo mosazné šrouby
Pokud vám zásoba šroubů doma chybí, obraťte se na polskou společnost TME, které má ve své nabídce veliké množství různých druhů šroubů a vrutů o nejběžnějších délkách (2 až 260 mm) a rozpětí závitů (metrických i palcových). Šrouby splňují normy ISO a DIN, například din 912.
Zanechte odpověď