Milia jsou droboučké bílé mastné tukové hrbolky, které se tvoří nejčastěji kolem očí a jsou většinou znakem, že máme nedostatek tekutin. Pokud nevyrostou více, většinou je skoro nevidíte, ale cítíte. Vyskytují se tam, kde je naše kůže nejmastnější. Stejné pupínky můžete vidět například u novorozenců, který mají nosánek doslova posetý bílými tečkami.
Hrbolky nejdou vymáčknout, obsahují tzv. keratin, což jsou zrohovatělé části kůže. Říká se, že kdo je chce odstranit, má je velice opatrně naříznout a poté vyprázdnit. Podle odborníků se dědí po rodičích.
- Při konzumaci velkého množství sladkostí, nedostačujícím pitným režimem a nadměrným přísunem sacharidů, které většinou konzumujeme v pečivu, si k jejich výskytu dopomáháme v podstatě sami.
Jak jim lze předcházet?
- Dopřejte své kůži pravidelný peeling
- Doplňujte vitaminy A pomocí stravy – mléko, máslo, rybí olej.
Jak je odstranit?
Jestliže už jsou milia vyvinutější, pomůže jedině mechanické odstraňování. Musí se propíchnout sterilní jehličkou nebo naříznout a vymáčknout (vyprázdnit). Čím hlouběji bulka je, tím je těžší jí dostat ven.
- Předtím, než je budete chtít vymačkávat, si uvařte silný heřmánkový odvar a místo, kde se milia vyskytuje, napařujte nad párou po dobu 10 minut. Kůže bude rozpařená a půjde lépe propíchnout i vymačkávat, díky tomu bude milium lépe vyklouzávat ven.
- Počítejte s tím, že nejméně jeden či dva dny, se můžou na obličeji objevit červené pupínky, proto je dobré, abyste hned po odstranění pleť ošetřili nálevem z heřmánku, tím si ošklivé červené flíčky ušetříte.
Zanechte odpověď