Jak si usnadnit podnikání v době řádění koronaviru?

Jak si usnadnit podnikání v době řádění koronaviru?

Epidemie koronaviru, který se do světa rozšířil z čínského Wu-chanu, plní titulní stránky novin a zcela zastínila běžné dění ve společnosti. Kromě toho, že nákaza představuje vážné riziko pro zdraví, ovlivňuje životy lidí i z ekonomického hlediska. Mnozí zaměstnanci nemohou docházet do práce, a navíc jim hrozí ztráta zaměstnání kvůli kritické finanční situaci některých zaměstnavatelů. Ještě hůře jsou na tom živnostníci a podnikatelé. Každým dnem karantény jejich byznys skomírá. Týká se to i vás a hledáte způsob, jak minimalizovat dopad krize? Možná vám pomohou následující tipy a doporučení.

  • Účetnictví řešte na dálku

Na plastu, oceli či na papíru je nový koronavirus aktivní a nebezpečný až 72 hodin. V případě online faktury riziko nákazy nehrozí. Pokud jste to ještě neudělali, zrušte osobní schůzku s účetní a komunikujte výhradě přes internet.

Faktura, kterou si může vaše účetní stáhnout ze systému jako SuperFaktura.cz (jednoduše jí udělíte přístup), ji neohrozí. A samozřejmě ochráníte i sebe, protože zbytečně nezvýšíte počet osob, se kterými přijdete do styku.

  • Sledujte legislativní změny

V souvislosti s aktuální situací vláda přistoupila k vydání liberačního a stabilizačního balíčku. Jeho podstatou jsou následující změny:

Prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání až do 1.7. 2020. Podnikatelé, kteří tuto možnost využijí, musí počítat s tím, že jim budou později vráceny i přeplatky (30 dnů od podání daňového přiznání).

Prominutí pokuty za opožděné přiznání, hlášení nebo vyúčtování daně za období od 1. března do 31. července 2020. Podnikatelé musí prokázat, že příčina opožděného tvrzení daně souvisela s pandemií koronaviru. Úředníci budou k posuzování případů přistupovat individuálně.

Automatické prominuté tisícikorunové pokuty za nepodání kontrolního hlášení bez výzvy správce daně za období od 1. března do 31. července 2020.

Prominutí pokut podnikatelům, kterých se týká 3. a 4. vlna EET. Ministerstvo sice start plánovaný 1. května neodloží, ale úředníci budou postupovat mírně.

Mějte na paměti, že se situace průběžně mění. Nezapomeňte sledovat aktuální informace na webových stránkách vlády.

  • Zažádejte o bezúročný úvěr COVID

Dalším opatřením, které má zmírnit dopad „koronakrize“, je program Úvěr COVID poskytovaný státní bankou. Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí půjčku ve výši od 500 tis. Do 15 mil. Kč bez úroku a poplatků malým a středním podnikům, jež prokáží opoždění, pozastavení nebo zrušen plnění z důvodu opatření souvisejících se zamezováním šíření infekce.

Finanční prostředky z Úvěru COVID je možné použít na pořízení drobného hmotného a nehmotného majetku, pořízení a financování zásob či jiné provozní výdaje.

Další možností, jak získat alespoň část ušlého zisku, je žádost o dávku mimořádné okamžité pomoci. Důvodem ke schválení může být i ošetřovné – péče o dítě ve věku do 10 let, se kterým žadatel zůstane doma kvůli současné situace kolem nákazy.

  • Naučte se pracovat z domova efektivně

Kancelář můžete mít i v obývacím pokoji a vůbec nemusí vadit, že kolem sebe nemáte kolegy, se kterými jste zvyklí neustále probírat pracovní záležitosti. S pomocí moderních aplikací je komunikace velmi snadná.

Možností, jak chatovat a telefonovat zcela zdarma, se nabízí poměrně dost. Google v reakci na šíření koronavirové infekce uvolnil nástroje Hangouts Meet, G Suite a G Suite Educarion, které umožňují virtuální meeting až pro 250 osob. Ke stejnému kroku se uchýlil také Microsoft se svou firemní platformou Microsoft Teams.

Snažte se nepropadat panice, hlídejte si pracovní morálku a vyčleňte si pro práci místo, kde vás nikdo nebude rušit. Jedině tak minimalizujete dopad karantény na své podnikání a udržíte si zdravý rozum.

Zdroj obrázku:

SFIO CRACHO / Shutterstock.com




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..