Jak správně dělat studený zábal


Jak správně dělat studený zábal

Studené zábaly jsou nejznámějším zaručeným způsobem boje s horečkou bez použití léků. Mezi další méně známé způsoby patří studené koupele, sprchy či otěry. Málokdo však ví, jak správně při těchto metodách postupovat, abychom horečku opravdu srazili a nemocnému ještě nepřitížili či mu dokonce neublížili

Jak tedy správně postupovat?

Studený zábal

Zábal provádíme, je-li to možné, raději ve stoje. Polovinu osušky namočíme do studené vody a tuto část obalíme pod pažemi kolem těla, druhou suchou část přehneme přes mokrou a zakryjeme ještě dekou, nemocného uložíme a teple přikryjeme. Zábal necháme působit 20 minut a opakujeme čtyřikrát, po posledním zabalení můžeme nemocného klidně nechat v zábalu usnout a sundat ho až po dvou až třech hodinách.

Studená koupel či sprcha

Jak správně dělat studený zábalStudenou koupel či sprchu začněte nejprve vodou vlažnou, aby tělo nedostalo šok a teprve postupně vodu ochlazujte. Délka jedné koupele či sprchy by měla trvat půl minuty až minutu a můžeme je opakovat každou půl hodinu až do snížení horečky.

Studené otěry

U malých dětí nebo kardiaků jsou šetrnějším avšak stejně účinným způsobem studené otěry. Nemocnému odkryjeme pouze ruce a otíráme je hadříkem namočeným ve studené vodě vždy nahoru směrem k srdci, poté ruce opět zakryjeme, odkryjeme nohy a otíráme je stejně jako ruce. Otěry stejně jako koupele opakujeme každou půlhodinu až do snížení horečky.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..