Každý má rád něco jiného a luštěniny upravuje podle svého, existují však tři základní a pro tyto suroviny nezbytné postupy, které mají společné, ať je připravujete k jakékoliv příležitosti.
Co je důležité?
- Namáčení – pro luštěniny je naprosto nezbytné. Bez namočení je jejich vaření v podstatě zbytečné. Vzhledem k tomu, že jsou v nich obsaženy tzv. oligosacharidy, což jsou vlastně složitější cukry, se kterými si náš organismus neporadí, a nejsme schopni je strávit, díky tomu se pak této funkce zhostí bakterie v našich střevech, z čehož vznikají nepříliš populární plyny. Proto je důležité, aby se luštěniny před každým vařením namáčely, neboť oligosacharidy se rozpouští ve vodě, takže namočením se podstatně zkrátí potřebná doba jejich vaření a zároveň budou lépe stravitelné pro naše trávicí ústrojí.
- Pomalé vaření – při mnoha příležitostech, když spěcháme, abychom měli co nejdříve hotovo, je nejjednodušší uvařit v rychlovarné konvici vodu, jídlo s ní zalít a hned se začne vařit. Toto pravidlo bohužel u luštěnin neplatí. Právě naopak, pokud je zalijete horkou vodou, značně to sice zkrátí dobu přípravy, ale budete z nich mít kaši. Je proto lepší zvolit mírný plamen, vody tolik, aby byly luštěniny ponořené, ale zbytečně neplavaly ve vysoké vrstvě, zabráníte tak vyplavení vitaminů a živin.
- Solení – už naše babičky a prababičky nám radily, že se mají luštěniny solit, až když jsou uvařené, ale je pravda, že třeba čočce ani hrášku sůl nijak neuškodí, když osolíte v průběhu vaření. Je fakt, že se o něco zpomalí doba vaření, ale tak jako tak luštěniny změknou.
Zanechte odpověď