Jak správně vysávat?


Jak správně vysávat?

Většina lidí považuje luxování (vysávání) za jednoduchou zcela běžnou činnost, kterou mají v malíku a není nijak náročná či těžká. To však není tak úplně pravda, protože když to neuděláte pořádně, budete to pak muset praktikovat mnohem častěji.

Zkuste si zapamatovat několik jednoduchých rad či spíše pravidel, které vám zajistí, že nebudete muset vysavač vytahovat častěji než je to nutné.

Poznejte svůj vysavač

Na trhu najdete spoustu typů různých vysavačů, a to jak na mokré tak suché vysávání. Vždy je dobré si rozmyslet, jaký vysavač potřebujete a podrobněji se seznámit nejen s přístrojem samotným, ale také s jeho příslušenstvím. Každý typ má určitý druh nástavců, kartáčů a podobně. Překonejte lenost, ohněte záda a vyměňujte nástavce podle toho, jaký typ podlahy právě vysáváte. Usnadní vám to práci a zabráníte tomu, že si na kartáčích přenesete nečistoty z podlahy třeba na křeslo.

Zbavte se prachu

Než vůbec začnete luxovat, utřete v každé místnosti prach, jinak bude vaše práce zbytečná. Pokud totiž neutřete prach z nábytku, začne se vířit po celém pokoji hned, jak zapnete vysavač, takže po jeho vypnutí budete moci začít znovu. Nejlepší je použít vlhkou prachovku.

Odstraňte překážky

Narážíte při luxování do křesel, židlí, stojanů na noviny a podobně? Když si předem všechny tyto předměty dáte pryč, nejen, že vám půjde práce mnohem rychleji, ale budete moci odstranit prach i z míst, kam běžně nesáhnete.

Technika luxování

Chcete-li vyluxovat opravdu důkladně a pokud možno všude, naučte se dělat dlouhé a plynulé tahy dopředu a dozadu tak, aby se navzájem překrývaly. Zapomeňte na nepraktické hrkání z místa na místo bez rozmyslu.

Lopatka na větší kusy

Neváhejte vzít do ruky lopatku se smetáčkem a zbavit podlahu velkých kusů, jež se povalují po zemi, jako například opadané listí z květin, chipsy, psí granule, hrudky z kočičí toalety a další.  Není to proto, že by je vysavač nezvládl vysát, ale zabráníte tak případnému poničení vašeho přístroje.

Žádné tahání po zemi

Nic neotráví tento typ práce více, než neustálé popotahování přístroje i šňůry, která se často zachytí třeba za kolečko. Nejlepší je, uchopit vysavač do ruky a místo tahání si ho všude nosit. Úklid vám půjde rychleji a ještě si posílíte svaly na rukou.

Vhodný směr

Možná vám to přijde směšné, ale směr luxování je velmi důležitý. Nikdy nezačínejte u dveří, ale vždy z opačné strany, abyste pokračovali směrem ven z místnosti.

Nenaplňujte sáček na 100%

U bezsáčkového vysavače je to jednoduché, zkrátka jen vyndáte nádobu a vysypete do koše. Pokud je však uvnitř sáček, snažte se ho zaplnit jen tak ze dvou třetin. Nesmí být nikdy plný, protože čím méně ho čistíte a on je tak plnější, tím pomaleji a méně kvalitně vysává.

Když si nastavíte pravidelný režim vysávání a nastolíte tak ve své domácnosti tzv. úklid na udržení pořádku, půjde luxování rychleji a navíc to budete mít za minimální dobu. Ideálně by se mělo luxovat 2x týdně, a to bez ohledu na to, jestli to je nebo není nutné. Pravidelnost rovná se kratší doba práce.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..