Pandemie koronaviru mnohé firmy neblaze postihla. Výdělky jsou nižší nebo nulové, a tak je třeba přemýšlet, kde by se dalo ušetřit. Co kdybyste firemnímu rozpočtu ulevili o pronájem kanceláří a místo toho si zařídili virtuální sídlo společnosti?
Samozřejmě jsou firmy, které sídlo potřebují. Přijímají tam klienty, nebo prostě potřebují, aby zaměstnanci seděli na jednom místě a mohli spolu komunikovat. Spousta českých společností však pod tíhou současné situace zjistila, že vlastně dokážou fungovat online. Je to i váš případ? Neutrácejte zbytečně za nájem!
Fyzickou kancelář nepotřebujete, nějakou adresu ale mít musíte
Zda máte nějaké místo, kam denně celá firma chodí pracovat, nikoho nezajímá. Už v roce 2009 přišla novelizace občanského zákoníku, která zrušila povinnost určovat své sídlo adresou, na níž firmy doopravdy pobývají. Prakticky tím otevřela dveře virtuálním sídlům. Ještě nějakou dobu trvalo, než se tato možnost masově rozšířila, ovšem dnes už je virtuální adresa běžnou záležitostí.
Virtuální sídlo společnosti tedy není nijak protizákonné, finanční úřad se na něj nebude dívat skrz prsty. Naopak, firmě přinese spíš mnoho výhod. Úspora peněz je patrně ta nejdůležitější.
Na podnikání na vlastní adrese zapomeňte
Virtuální adresa vás vyjde na několik stovek měsíčně. Přijde vám i tohle hodně? Některým ano a ti pak uvažují, že by si nechali sídlo společnosti zapsat na svou domovskou adresu. Nedělejte to. Zamyslete se například nad následujícím:
- Když přijde finanční kontrola, budete si ji muset pozvat k sobě domů.
- Pokud by se firmě nedařilo, exekutor by přišel zase k vám domů a obtěžoval vás i vaši rodinu.
- Navenek nebude působit příliš profesionálně, budete-li mít adresu firmy v nějakém rodinném domku či v bytě.
- Případné návštěvy (klienti, obchodní partneři) za vámi budou chodit domů a kolikrát třeba v tu nejméně vhodnou chvíli.
- Někoho možná sídlo firmy v rodinném domku odradí, bude ho považovat za omyl a vydá se raději ke konkurenci.
- Nebudete mít žádné prostory, kam byste si mohli zákazníka či partnera pozvat. Obývací pokoj ani kuchyně nejsou vhodným místem pro setkání, kavárny často také ne.
Raději obětujte těch pár stovek a pořiďte si virtuální sídlo společnosti. Nabídky Jake&James začínají už na 135 korunách bez DPH. Za tuto částku získáte sídlo v Praze 10 či v Brně.
Virtuální adresa znamená i konferenční místnost k využití
Virtuální adresa je sice „jen jako“, ale služby související s ní jsou skutečné. Například je zcela běžnou praxí, že můžete na dané adrese v případě potřeby využívat konferenční místnost. Někdy bývá tato služba již v ceně základního měsíčního balíčku, jindy si prostě zaplatíte podle potřeby pronájem na tolik hodin, na kolik potřebujete. Jake&James nabízí konferenční místnost zdarma pro případy jednání s úřady.
V ceně jsou i jiné věci. Na místě, kde máte zapsanou virtuální adresu, pochopitelně funguje recepce, která za vás řeší příchozí návštěvníky a přebírá poštu. Pošta může být naskenována a poslána e-mailem, případně přeposlána. Vše je o domluvě a o tom, co si zaplatíte.
Firmy chtějí sídlo na lukrativní adrese
Největší zájem je o sídlo v Praze. Je to logické, když firma sídlí na prestižní adrese, udělá dobrý dojem. Ceny sídel na Praze 1 se pohybují kolem 1000 korun měsíčně, každý si tak musí zvážit, zda se mu tohle vyplatí. Pořád jde ale o mnohem nižší částku, než byste zaplatili za pronájem. Budete-li chtít naučit se fungovat vzdáleně, zřejmě vás neminou i investice do některého nového softwaru. Nájmy jsou však drahé, a tak ve finále finančně neproděláte. Navíc ještě získáte svobodu práce odkudkoliv a ta je dnes velkým lákadlem pro mladé – třeba k vám do firmy tento benefit přivede nějaké nové šikovné zaměstnance.
Zanechte odpověď