Gumové pečivo se na našem trhu vyskytuje poměrně často, pokud se máte rádi, tak se mu vyhněte obloukem. Vedle toho, že pečivo postrádá typickou křupavost, je žalostný i podíl žitné mouky, dříve bylo obsaženo 45%, dnes je to kolem 20%. Nic neobvyklého není ani to, že pečivo, které se neprodá, stroje rozemelou, k tomu se přidá několik éček, připraví se nové těsto, vypracuje se a trvanlivý celozrnný chléb je hotov.
Čtěte složení
Jestliže kupujete balené trvanlivé pečivo, hlídejte si, kolik obsahuje žitné mouky, neboť její podíl by měl být nejméně 80%.
Volně prodejný chléb
- Kvalitní a správně upečený chléb vydává po poklepání na kůrku, která by měla být vypečená, zvuk co se podobá zvonění, což ten nekvalitní nikdy vydávat nemůže a nebude.
Pečte doma
Pokud chcete mít jistotu, že je chléb kvalitní a vědět, co za přísady obsahuje, pořiďte si domácí pekárnu a pečte si chléb sami. Bude záležet jen na Vaší fantazii, co za přísady použijete, střídejte jednotlivé druhy mouky, kombinujte více druhů dohromady, přidejte ořechy, semena atd. Když do chleba hodíte cibuli, bude úžasně nadýchaný.
Jestli se nechcete vzdát křupavých rohlíků, pak je vybírejte zespoda a odzadu, neboť prodavači dávají dopředu starší zboží, které je nutno prodat dřív. Samozřejmě, že se to neděje všude, ale na spoustě míst ano.
Zanechte odpověď