Jak vybrat myš k počítači: koupit ergonomickou, nebo stačí běžná?
Není myš jako myš. Myš domácí teď nechme běžet a zaměřme se na tu počítačovou, s níž se dnes ostatně setkáváme mnohem častěji. Který typ je vhodný právě pro vás? Ne vždy rozhoduje počet funkcí, záleží hlavně na potřebách uživatele. V nabídkách e-shopů najdete myši drátové, bezdrátové s připojením přes bluetooth, laserové či optické… Před nákupem je tedy vhodné udělat si v typech i parametrech trochu jasno.
Myš k PC: čeho si při výběru všímat
Tlačítka jsou důležitou součástí myši k PC a bývá jich různý počet. Základní jsou ale dvě, levé a pravé, která slouží k výběru nebo ovládání objektů na obrazovce (plus rolovací kolečko k posunu stránky). Herní myši mívají tlačítek mnohem více, některá mohou být programovatelná a sloužit jako zkratky pro často používané funkce.
DPI je hodnota prozrazující, jak citlivě a přesně daný typ myši reaguje. Rozpětí se u nejběžnějších modelů pohybuje většinou mezi 1000 a 30 000 DPI. Jaké číslo z tak široké škály volit? V kanceláři si vystačíte s hodnotami kolem 3000, na herní myši jsou kladeny nároky vyšší (obvykle 4000 DPI a víc).
Tvar a velikost myši jsou podstatnými parametry hlavně při dlouhodobém používání, významně totiž ovlivňují komfort práce na počítači. Optimální rozměry poskytují ruce dostatečnou podporu a umožňují pohodlné ovládání, výběrem kvalitní ergonomické myši pak můžeme dokonce předcházet některým zdravotním komplikacím, jako je například syndrom karpálního tunelu.
Snímání pohybu je možné několika způsoby – červená dioda optické myši je nejlevnějším řešením, někdy jí ale dělají problém lesklé povrchy. Ten odbourává technologie BlueTrack či laserové diody, které snímají pohyb přesně a rychle klidně na skle, oproti optickým myším jsou ale i dražší.
Klasické myši s kabelem
Kabelové myši se na trhu běžně vyskytují již od 80. let minulého století. I dnes ale patří k nejlevnějším a stále také nejspolehlivějším myším. Starší, mechanické typy fungovaly pomocí kuličky, která se při pohybu po podložce otáčela a jejíž pohyb sledovaly různé mechanismy (například čtyři kolečka). Tyto myši však byly náchylné k poškození a potřebovaly pravidelné čištění.
Moderní kabelové myši již využívají optická nebo laserová čidla snímající pohyb. Tato řešení jsou přesnější, spolehlivější a většinou nevyžadují pravidelnou údržbu – přesto si stále zachovávají příznivou cenu. I tak ale může být připojení k počítači kabelem (dnes většinou pomocí USB portu) vnímáno některými uživateli coby omezující a rušivé.
Bezdrátové myši
První myši bez kabelového připojení se objevily na trhu v 90. letech minulého století. Nabízejí uživateli větší komfort a mobilitu. Praktické jsou tedy i pro majitele notebooků, kteří se často přesouvají z místa na místo a nevystačí si s ovládáním přes touchpad.
Dříve byla problémem těchto myší horší odezva, moderní modely už s počítačem komunikují lépe a snadněji pomocí bezdrátového USB přijímače nebo bluetooth (dosah je až 10 metrů). Jejich nevýhodou může být nutnost dobíjet či měnit baterie.
Herní myši
Kategorie myší pro hráče zahrnuje i velmi sofistikované modely (drátové i bezdrátové) navržené s ohledem na potřeby hráčů. Ti mají vyšší nároky na přesnost a reakční dobu či na přizpůsobitelnost programovatelných tlačítek a ergonomický design, oblíbená je také možnost RGB podsvícení. Nevýhodou bývá vyšší cena a pro běžné uživatele může být matoucí nadbytek funkcí.
Ergonomické myši
Myši se speciálně (například vertikálně) řešeným tvarem mohou disponovat různou technologií snímání i připojení. Jsou vhodné zejména pro uživatele, kteří pracují na počítači mnoho hodin denně a chtějí si ušetřit problémy se zápěstím nebo jinou částí paže. Myši pro leváky již také nejsou žádnou raritou, ocení je zejména hráči her a lidé zvyklí používat více tlačítek než základní dvě.
Zanechte odpověď