Kdo to nezažil, obvykle netuší, do čeho jde. Zejména, pokud se do hledání pozemku pouštíme svépomoci, musíme být ostražití. Problémů se totiž dokáže objevit celá řada. Vlastnických, v souvislosti s lokalitou, ale i s územními plány a požadavky místních úřadů.
Pozemek před koupí navštivte vícekrát a v různou dobu
Když Romana A. kupovala pozemek v podhůří Beskyd, okamžitě se pro něj nadchla. Krásné místo poblíž lesa, uprostřed staré, až historické vesnické zástavby. Na pozemek se byla podívat vždy přes víkend brzy dopoledne. Ticho, které ji okouzlilo, bylo jedním z důvodů, proč si pozemek vybrala. Když pak přišla k poslednímu jednání a měla před podpisem smlouvy, zjistila, že místo tiché vůbec není. Během týdne obcí projíždí za hodinu několik tisíc aut. Ruch je srovnatelný s rušnou magistrálou.
Víte, co skutečně kupujete?
Objevily se i další problémy. Na kupovaném pozemku stála cizí budova, kterou původní majitel od souseda, jemuž původně patřil, neodkoupil. Realitní makléřka jen tak mimoděk zkonstatovala, že tu stodolu bude muset Romana A. od souseda asi odkoupit, protože jinak nebude moci užívat pozemek pod ní.
TIP: Rady, jak vybrat pozemek a nenaletět
Pořád však překvapení nebylo dost. Požadavek kupující zněl jasně: pozemek musí mít elektřinu a vodu. Vodovod v obci nebyl, ale na pozemku stála studna. Ukázalo se však, že tato malá část pozemku nepatří prodávajícímu. Ten měl sice k užívání vody věcné břemeno, ale jenom na jméno, a ne na prodávaný pozemek. Tedy právo k užívání studny a k čerpání vody ze studny na nového majitele pozemku nepřechází.
Jelikož se začal prodej komplikovat a objevovaly se další problémy, rozhodla se Romana A. nechat pozemek proměřit. Zjistila, že oplocení kolem pozemku vůbec neodpovídá katastrální mapě. Jí kupovaný pozemek užívají částečně sousedi. Většina příjezdové cesty k pozemku zas leží na pozemku jednoho ze sousedů. Samozřejmě neseděla ani celková výměra.
Ne všude postavíte domek, jaký skutečně chcete. Pozor zejména na chráněná území
Ve chvíli plánovaného nákupu pozemku měla již Romana A. v ruce i plán domku, který si chtěla nechat na místě postavit. Šlo o moderní nízký bungalov propojený se zahradou. I zde však narazila. Dům měl totiž rovnou střechu, a to odporovalo požadavku místního stavebního úřadu, který jednoznačně požadoval šikmou střechu. Koupený projekt by tak byl Romaně A. k ničemu, protože bungalov nezachovává podle úřadu ráz krajiny.
Zkoumejte pozemek skutečně do hloubky, a to i pokud jde o stav půdy
Poslední problém, na který majitelka před odstoupením od zájmu pozemek koupit narazila, byl stav půdy na pozemku. Ten měl sloužit nejen k postavení domku, ale i k jeho využití pro okrasnou a užitkovou zahradu. Jakmile se však objevilo deštivější počasí, pozemek se ukázal jako příliš mokrý. Navíc skrývku netvořila kvalitní půda, ale návoz různé stavební sutě, kamenů, štěrku i odpadu, které ale před pohledy schovávala neudržovaná zeleň. Pro pěstování tak byl pozemek bezcenným.
Přizvěte si profesionály
Tento příběh není smyšleným, i když vypadá dost extrémně. Ve skutečnosti dokážete běžně narazit na ještě zapeklitější problémy. Může jít o exekuce na majitele pozemku, věcná břemena, povětrnostní podmínky v daném místě, zátopovou oblast, překvapivě i o špatný signál mobilního operátora, nebo nedostupnost dostatečně rychlého internetu.
Ať již kupujete pozemek samostatně, či s nemovitostí, je důležité jej vybírat pečlivě a raději se poradit s odborníky. I když komunikujete s realitní kanceláří, která však není „vaše“, ale prodávajícího, buďte obezřetní. Jejím klientem nejste vy, a tak se mnoho nedostatků zamete tzv. pod koberec.
Zanechte odpověď