Papinův tlakový hrnec neboli papiňák je stále velmi oblíbený, neboť ho můžete použít v podstatě na cokoliv. Je důležité si co nejlépe vybrat a hlavně se s ním naučit zacházet, abyste si nezpůsobili nechtěné zranění, jako třeba popáleniny. Když se s ním naučíte, příprava pokrmů bude o hodně rychlejší.
Správný rozměr
Tlakových hrnců je na trhu celá řada, avšak standardní velikost je mezi 2 až 8 litry. Průměr poklic se pak pohybuje mezi 18 až 25 cm. Vždy si dopředu rozmyslete, na co vše budete vlastně svůj nový hrnec používat, ať nemáte zbytečně malý nebo naopak velký.
Jaký typ?
Na výběr máte pákový či bajonetový uzávěr. Ten funguje na zcela jednoduchém principu, kdy jen nasadíte poklici na hrnec a pootočíte, čímž jí v podstatě zacvaknete. Existují i papiňáky, které jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou. Pro větší jistotu a bezpečí při vaření, zvolte takový hrnec, který má bezpečnostní ventil a několikanásobnou pojistku. Standardně by měl být vybaven i pojistkou, která zabrání otevření hrnce, dokud je v něm velký tlak. V obchodě se můžete dotázat i na to, jak na proces odtlakování, zároveň si při nákupu zkuste, jak se s hrncem manipuluje, aby Vám jeho obsluha co nejlépe vyhovovala. Prohlédněte si držadla, zkuste, jak se drží, způsob uzavírání hrnce i jeho váhu, protože tyto hrnce jsou většinou dost těžké a manipulace s nimi může být náročná, proto je důležité si vše vyzkoušet dřív, než si papiňák pořídíte.
Jaké další funkce může mít ve výbavě?
- Regulátor tlaku
- Časovač
- Programy na vaření
- Ukazatel stupně vaření
Všechny hrnce mají silné stěny, sendvičové dno a jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli. Každý jistě pamatuje ty staré papiňáky, jež byly vybaveny závažím na ventilu, které vždy při vaření rachotilo a upouštělo páru. U některých lidí vyvolávaly obavy, ale i tak se hojně používaly. Dnes už lze tlakový hrnec ovládat jednou rukou, protože mají jednodušší ovládání. Mezi novinkami na trhu také najdete elektrické tlakové hrnce, které v podstatě vaří samostatně, protože jim stačí nastavit požadovaný program vaření a máte po starostech.
Jak papiňák funguje?
Jakmile se uzavře a postaví se na plotnu, začne se v něm vytvářet pára, díky níž v hrnci začne narůstat tlak. Díky tomu se zvyšuje bod varu, kdy se teplota vody vyšplhá na 105 – 120°C, což zajistí, že se připravované jídlo uvaří o hodně rychleji, než v klasickém hrnci.
Doba vaření vybraných pokrmů
- Losos – 5 minut
- Těstoviny – 6 minut
- Brambory – 8 minut
- Guláš – 20 minut
- Drůbež – 25 minut
- Vepřové maso – 30 minut
Zanechte odpověď