Chystáte pokoj pro nově příchozí přírůstek nebo jen předěláváte stávající dětský pokoj, protože vaše dítě už trochu vyrostlo a současná malba už není vhodná pro dítě jeho věku? Pokud se pustíte do malování, neváhejte k němu přizvat také svého potomka (pokud se teprve nemá narodit) a zjistěte, co by se mu líbilo, protože záleží na tom, aby se dítě v pokojíku cítilo co nejlépe. Na výběr je mnoho možností, jak takový pokoj vymalovat, avšak ne každá barva je vhodná pro každého a nemusí se hned líbit. Zkuste se inspirovat některou naší radou, určitě se vám bude hodit.
Omyvatelná barva
Pro ty nejmenší je oblíbenou zábavou malování po zdi (ať už fixem, pastelkou či jen ručkou od čokolády). Chcete-li jejich pokoj vymalovat, použijte omyvatelné barvy, které vás sice vyjdou dráž, ale rozhodně se vám ta investice vyplatí. Zeď stačí po malovací horečce jen otřít navlhčeným hadříkem, což můžete opakovat mnohokrát. Barva vydrží stovky omytí. Dítě bude mít zábavu a vy nebudete na prášky z pomalované zdi.
Věk a pohlaví dítěte
U každého dětského pokoje hraje při malování pohlaví a věk dítěte důležitou roli, neboť jiný styl zvolíte pro novorozence a jiný pro slečnu, která dospívá. Jedna z barev, která je pro dětské pokoje zcela nevhodná, je červená, protože může dítě zneklidnit a působit agresivně. Miminkům je dobré zvolit světlé barvy, které uklidňují, což je třeba modrá, zelenkavá nebo bílá. Pro slečny je favoritem fialková a růžová. U mladíků zase vede bílá, modrá či šedá. Pokud má dítě pokoj sám pro sebe, není volba barvy problém.
Více dětí v jednom pokoji
Pokud jsou v pokoji dvě slečny či dva chlapci, je to s barvou hračka, ale co když je tam syn a dcera? Jakou barvu v takovém případě použít? Řešením je prostě místnost vymalovat bílou barvou jako kompromis. Chcete-li přece jen trochu barevnější variantu, pak můžete pokoj vymalovat v dvojí barvě, půlku v dceřině oblíbené barvě, druhou polovinu v synově barvě. Spokojení budou oba, a i když jsou v jedné místnosti, budou mít jasně vymezený svůj osobní prostor.
Vymezte zóny
V dětském pokoji jsou důležité tři základní zóny (kouty). Dítě potřebuje prostor pro studium, zónu pro relaxaci a také koutek, kde si bude moct nejen hrát, ale také se věnovat svým zájmům. Jestliže je pokoj dostatečně velký, pak se snažte jednotlivé zóny odlišit. Studijní část vymalujte barvou, která inspiruje, to je např. žlutá, oranžová či zelená (světlé odstíny). Relaxační část by měla být v chladných barvách nebo prostě v bílé, která je neutrální. Herní zóna může být v oblíbené barvě vašeho potomka.
Vhodné doplňky
Nebojte se dětský pokoj nejen vymalovat, ale také důkladně zařídit, aby tam dítě mělo vše, co potřebuje nebo by potřebovat mohlo. Oblíbené jsou třeba velkoplošné samolepky, které nalepíte kamkoliv na zeď, někdo má zase rád tapety se vzory. Pro malé děti je vhodné ozdobit zdi postavičkami z oblíbených pohádek či dětských seriálů. Nemusíte si na to ani zvát žádné odborníky, stačí si jen pořídit příslušné šablony a pustit se do výzdoby zdí vlastnoručně. Výsledek bude dělat radost nejen vám, ale hlavně vaší ratolesti. Nezbytnou součástí jsou samozřejmě hračky a hry přiměřené věku dítěte, které by měli být nejen na hraní, ale zároveň i na učení.
Zanechte odpověď