Přestože si dáváte při vaření pozor, stačí chvilka nepozornosti nebo na Vás jen někdo promluví a vy nevíte, jestli jste jídlo solili či ne a osolíte ho znovu a malér je na světě, najednou je přesolené. Naštěstí však existuje pár triků, které můžou jídlo zachránit, i když je příliš slané. To samé platí, když si na pár minut odběhnete a po návratu je jídlo připálené.
Přesolená omáčka
Nemusíte jídlo hned vyhazovat, vyzkoušejte některý z osvědčených způsobů, jak by se dalo slané jídlo ještě sníst.
- Oloupejte jednu nebo i více syrových brambor, opláchněte, nastrouhejte a dejte do omáčky. Nechte 10 – 15 minut povařit. O bramborách je známo, že do sebe dokážou natáhnout sůl, čímž pomohou odstranit přebytečnou sůl z omáčky. Ochutnejte, a pokud bude výsledek uspokojivý, můžete odstavit a přecedit. Pokud je ještě slaná, přidejte další brambory a teprve poté sceďte přes cedník.
- podobně jako brambory pomůže tmavý chléb, 1 nebo více krajíců chleba vhoďte do omáčky, nechte povařit aspoň 10 minut a pak sceďte.
- přidejte vývar, vodu, mléko, smetanu, pivo či víno, prostě něco tekutého, co rozředí sůl a nezničí chuť pokrmu.
Připálená omáčka
Když už se omáčka připálí, musíte jí ze všeho nejdřív scedit přes cedník do jiného hrnce, aby se připálené kousky ze dna hrnce nedostaly do omáčky, tím částečně zmírníme připálenou chuť omáčky.
- Podobně jako u přesoleného jídla, i tady pomůže brambora, kterou do jídla nastrouháte a necháte 10 minut povařit, nebo chléb, ale pro tentokrát bílý, který se také povaří po dobu deseti minut.
- Zajímavým fíglem je korková zátka, kterou vhodíte do hrnce a necháte povařit zhruba 15 minut v omáčce. Korek umí nasát chuť připáleniny a pokrm tak zachránit. Jen ho pak před podáváním nezapomeňte z jídla vyndat.
Zanechte odpověď