V zásadě se z lékařského hlediska jedná o syndrom poruchy chování a někdy se také setkáme s názvem kojenecká kolika. Někdy mezi prvním a pátým měsícem života se objevuje nejčastěji a jsou to situace, kdy dítě nekontrolovatelně pláče. Pláč je přitom neutišitelný a nemá nějakou zjevnou příčinu. Můžeme se s ním setkat u asi 10 až 35 % dětí. Není však potřeba dělat kojeneckou koliku z každého pláče. Záchvaty pláče a křiku se musejí projevovat alespoň po 3 hodiny denně, 3x v měsíci a v době aspoň 3 týdny.
Příčiny vzniku kojenecké koliky
Lékaři dodnes nejsou schopni s jistotou stanovit, jaké příčiny tohoto chování vlastně jsou. Pro matku je to velmi těžké období, protože nemožnost utišit své dítě je zkrátka těžký nápor na psychiku. Vliv na to může mít intolerance laktózy, i když to lékaři považují spíše za vzácné případy. Mezi další možné příčiny pak patří zejména:
- Plynatost
- Aerofagie
Nadměrná plynatost v oblasti tlustého střeva je jednou z možných příčin. V případě Aerofagie se pak bavíme o situaci, kdy dítě polyká hodně vzduchu během procesu kojení. Je to z toho důvodu, že nezvládá koordinaci mezi polykáním a dýcháním. Tento vzduch pak ve střevech způsobuje spasmy hladkého svalstva, které u dítěte vyvolají pláč.
Jaká je vhodná léčba syndromu?
Vzhledem k neurčitým příčinám vzniku je to podobně i s léčbou. Můžete dítěti pomoci masírováním bříška. Pokud je problém spojen s plynatostí, pomůže mu to si odříhnout. Některé studie hovoří o příznivých účincích probiotik obsahujících Lactobacillus reuteri. V případě intolerance laktózy existují doplňky stravy, které nabízí třeba web Detskekoliky.cz a pomáhají s trávením laktózy. Pokud nic nepomáhá, zaměřte se také na okolí dítěte. Není v rodině třeba stresující prostředí? Psychologické důvody jsou totiž častou příčinou mnoha projevů dítěte.
Zanechte odpověď