Jak zařídit terárium?


Jak zařídit terárium?

Přestože v obchodech seženete mnoho typů terárií v nejrůznějších velikostech, stejně jako si ho můžete nechat vyrobit na míru dle Vašich představ u zakázkové firmy, klidně i vestavěné do stěny, stále existuje řada jedinců, kteří jsou nadaní kutilové a zvládnou si pomocí PVC či skla, v kombinaci se silikonovým lepidlem postavit terárium sami a podle svého.

Čemu je dobré věnovat pozornost?

Otvírání

Pokud zvolíte otvírání na vršku, pak se může stát, že bude zvířata lekat, neboť ve volné přírodě na ně většinou nebezpečí přiletí shora. Postranní dvířka také nejsou nejlepší, neboť musíte dát velký pozor, aby Vám někteří šikovní a hbití tvorečkové, které budete v teráriu chovat, nezdrhli. Zejména hadi, kteří jsou přímo mistři v utíkání, si nesprávně zajištěná posuvná dvířka snadno otevřou a zmizí. Proto je nejlepší volbou umístění dvířek vpředu, kde na ně nejen uvidíte, ale budou pro Vás i přístupnější co se týká zajištění.

Vlhkost a proudění vzduchu

Teplo je sice v teráriu potřebné, avšak nesmí tam být zatuchlý vzduch, kde by se kondenzovala vlhkost, čímž hrozí vznik plísně. Větrání umístěné nahoře stačí jen u suchých tzv. pouštních terárií, která jsou umístěna na opravdu hodně vzdušném místě. Naopak v případě vlhkého terária je dobré zadní stěnu (nebo aspoň její část) nahradit větrací mřížkou nebo pletivem, vzduch tak bude proudit lépe. Chcete-li dosáhnout intenzivnějšího odvětrávání, umístěte k mřížce malou bodovou svítilnu, která svým ohřevem vzduch rozpohybuje. Někdo dokonce používá i větráky, třeba jako jsou v počítačích.

Osvětlení

Důležité je, abyste zvířatům co nejlépe napodobili světelné podmínky na které jsou zvyklé z místa jejich původu. Z tropů jsou zvyklá na 12 hodin světla a 12 hodin tmy. Skvělá jsou v takovém případě bodová světla či žárovky, které mají stínidlo, ty vytvářejí světlo a teplo zároveň. Pozornost věnujte tomu, jak silnou žárovku volíte, neboť byste mohli zvířeti přivodit i popáleniny (např. když použijete 60W žárovku v 50 cm vysokém teráriu).

Teráriu, které je na výšku 40 cm, bohatě stačí 40W žárovka, která bude nejen svítit, ale ještě se budou moci zvířata vyhřívat při teplotě až 40°C (nesmíte však zapomenout, že také potřebují chladný a nevytápěný úkryt, kde se v případě potřeby ochladí, což je třeba pod kameny). Vzhledem k chybějícím UV paprskům, které jsou nezbytné pro tvorbu vitaminu D, jenž je nezbytný pro růst a vývoj zvířete, je dobré pořídit speciální UV lampu, která nedostatek paprsků, které můžete svému zvířeti dopřát jen v létě, plně vynahradí.

Vytápění

Jestliže zvolené osvětlení nemá dostatečnou sílu, aby zároveň terárium i vytápělo, pak musíte pořídit i vhodné topení. Skvělou pomůckou, která zajistí regulaci teploty, je termostat. Ten lze napojit na klasickou či infračervenou vyhřívací lampu a budete tak mít dostatek tepla zajištěn. Pokud si pořídíte takové zvíře, které je zvyklé se v přírodě vyhřívat teplem stoupajícím ze země (což jsou třeba noční hadi, ještěři a gekoni), pak zvolte do terária vytápění v podlaze a k tomu vyhřívací kameny. Vaše zvíře Vám bude vděčné.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..