Příprava bazénu na zimu je velmi důležitá, zvlášť pokud nechcete, aby vám zamrzl a popraskal. Musíte si vyčlenit dostatek času a zapamatovat si, co vše je potřeba udělat a na co rozhodně nezapomenout.
Kdy je nejlepší začít se zazimováním?
Vše se odvíjí nejen od počasí, ale zejména od teploty vody v bazénu. Faktem je, že ve chvíli, kdy má voda kolem 10 až 12°C, nastává čas, kdy začít s přípravou bazénu na zimu. Nikdy není dobré začít se snižováním hladiny, dokud je voda teplejší, protože by zbytečně docházelo k množení nežádoucích mikroorganismů, plísní a samozřejmě také řas.
To je důvod, proč by se mělo čekat na optimální teplotu vody, ale zase je potřeba to stihnout předtím, než se objeví první mrazíky.
Co s vodou v bazénu?
Pokud řešíte dilema, jestli vodu v bazénu můžete nechat nebo jej vypustit, pak musíte rozlišovat podle druhu materiálu, ze kterého je vyroben. Jestliže máte plastový bazén či bazén s keramickými obklady, pak rozhodně všechnu vodu vypusťte ještě předtím, než přijdou první mazy. U fóliového bazénu postačí vypuštění dvou třetin vody z celkového objemu.
Jak na ošetření vody v bazénu?
V případě, že nebudete vodu na zimu vypouštět, je potřeba jí ošetřit. K tomu slouží speciální zazimovací roztok, který se pomalou rozpouští a vodu v bazénu tzv. zakonzervuje, čímž zabrání vzniku řas. Jakmile se tento roztok přidá do vody, je nezbytné zapnout čerpadlo minimálně na dvě hodiny, aby byl roztok důkladně rozmíchán s vodou.
Když se na hladině bazénu utvoří led a pak v průběhu zimy roztaje, opět do vody aplikujte roztok, což zajistí, že bude voda přes zimu stále čistá a na jaře tak ušetříte za opětovné napouštění úplně celého bazénu.
Jak se postarat o techniku?
Ve chvíli, kdy se rozhodneme upouštět vodu na požadovanou úroveň pro zazimování, musí se dno, stěny bazénu i vodní filtr zbavit veškerých nežádoucích nečistot. Až budete mít čištění hotové, musíte vodu upustit tak, aby vodní hladina sahala zhruba 20 centimetrů pod nejníže instalované trysky, odtoky či ústí protiproudu. Hladina vody může během zimy kolísat a často jí zvyšuje tající led nebo i déšť, proto je nutné jí hlídat, aby se nedostala až k ústí trysek. Zvednutou hladinu je potřeba upravit.
Co se týká techniky, tak rozvody, potrubí i technické příslušenství je potřeba zbavit vody, aby je nepoškodila zamrzlá voda. Tlakem vzduchu je zbavíte přebytečné vody a připravíte na zazimování. Přenosná filtrační zařízení je nutné přes zimu uložit na takové místo, kde nemrzne. Ústí trysek i protiproudu zajistíme zátkami, které mají gumové kroužky, což zamezí průniku vody, když se náhle hladina zvýší. Vypnout se musí také přívod elektřiny a odpojit motor čerpadla, ten uschovejte na suchém místě.
Pomůcky proti zamrznutí bazénu
Jako pomůcka při zazimování bazénu se osvědčily speciální dilatační plováky. Ty se umístí úhlopříčně na vodní hladinu, kde absorbují rozpínací sílu ledu. Ta jak známo může velmi nepříjemně a ve většině případů i nenávratně poškodit stěny bazénu. Pokud se vám tyto plováky nepodaří sehnat, dají se jako vhodná alternativa použít i prázdné plastové lahve.
Zakrytí bazénu
Pro tyto účely poslouží zimní plachta, kterou nad bazén nainstalujete, u které je potřeba počítat s půlmetrovým přesahem přes okraje bazénu. Při použití plastové plachty je dobré ji uprostřed podložit, aby voda z povrchu odtékala mimo prostor bazénu.
Praktičtější jsou naproti tomu plachty vyrobené z husté síťoviny. Ty zabrání tomu, aby do bazénu padaly nečistoty, navíc propustí dešťovou vodu i tající sníh, takže se na plachtě netvoří louže, které by jí poškodily. Zakrytí bazénu sice řeší nečistoty a brání jejich vniknutí do vody, ale zase neumožňuje vizuální kontrolu hladiny a také možné uhynulé drobné živočichy. Proto je nejlepším řešením kryt bazénu, který vyřeší jakýkoliv problém.
Zanechte odpověď