Jak zpracovat jablka?


Jak zpracovat jablka?

Jablíčka jsou prostě bezkonkurenční. Nejoblíbenější ovoce, které najdete v každé domácnosti. S ohledem na vysoký obsah vlákniny jsou skvělá pro naše trávení, lehce stravitelná a plná důležitých živin. Obsahují 70% vody, cukry, minimum bílkovin, vápník, fosfor a železo, jablečnou a citrónovou kyselinu, vitamíny (zejména vitaminu C) a pektin, který způsobuje rosolovatění. Jak nejlépe tyto šťavnaté plody zpracovat? Sehnali jsme pro Vás pár nápaditých receptů.

Chutney z jablek

Čatní“ nebo také „čatný“ je tradiční pochoutka indické kuchyně, od ostré, přes pikantní až po lahodnou a sladkou chuť. Příprava je časově náročná, ale výsledek stojí za to.

Suroviny:  1 kg jablek, 5 stroužků česneku, 1 cibuli, lžičku pálivé papriky, lžičku zázvoru, lžičku kari, špetku soli, rozinky, půl hrnku cukru.

Cibuli nakrájíme najemno, česnek rozmačkáme a dáme do hrnce. Jablko omyjeme, oloupeme, zbavíme jádřince a nastrouháme. Přidejte do hrnce, zasypte paprikou, zázvorem, kari a osolte. Nechte 30 minut vařit. Pak přidejte cuk s rozinkami a nechte vařit dalších 15 minut. Hotovou směs odstavte zhruba na půl hodinky a naplňte do skleniček. Nakonec ještě sterilujte 10 minut při 80°C. Směs je chuťově lahodná, hodí se k masům. Zkuste si jí dát k vepřovému či drůbežímu steaku, je to lahůdka.

Jablečný rosol

Suroviny:  Jablka (i padaná, nedozrálá), cukr.

Na tento rosol využijete všechna jablka, která ze zahrady posbíráte, padaná, málo zralá nebo červivá. Jablka dobře omyjeme, oloupeme, nakrájíme na čtvrtky, zbavíme jádřinců, vykrojíme bubáky a případné stopy po červech, zalijeme vodou a rozvaříme. Přes noc necháme vykapat přes utěrku. Nikdy nevymačkávejte, šťáva by se zakalila. Odměrkou si zjistíte, kolik šťávy je, abyste si připravili na 1 l šťávy 300 g cukru. Dáme na mírný oheň odpařit, přidáme cukr a dále vaříme a odpařujeme. Správnou konzistenci zjistíte, když kápnete na studený talířek kapku šťávy, pokud začne rosolovatět, je hotovo. Pokud ne, vařte ještě dál. Ještě vroucí nalijte do sklenic a zavíčkujte jako klasickou marmeládu. Otočte nejlépe víčkem dolů, aby se víčka chytila a zatáhla. Nechte do druhého dne vychladnout a odpočinout. Rosol má skvělou barvu a ještě lepší chuť. Na chlebu je přímo fantastický.

Domácí jablečný mošt

Suroviny:  na 2 – 3 litry moštu, potřebujete zhruba 6 – 8 kilo jablek

Jablka omyjte, zbavte jádřinců a nastrouhejte (neloupejte). Po částech je nechte vykapat přes jemné plátno, vždy před další várkou jablek vyždímejte. Zbývající nastrouhaná jablka už nemusíte nechávat okapávat a rovnou je přes plátno vyždímejte. Mošt nalijte do připravených čistých sklenic či láhví. Přendejte je do hrnce, do 1/2 podlijte vlažnou vodou a sterilujte při teplotě 85 až 90 °C zhruba 15 – 20 minut.

Jablečný sirup z domácího moštu

Suroviny: 1 l jablečného moštu (viz recept výše), 1 kg cukru krupice, Šťáva ze 2 citronů, 300 ml vody.

Mošt nalijte do hrnce, přidejte cukr, citronovou šťávu a zalijte vodou. Promíchejte a vařte, dokud se Vám cukr nerozpustí. Pokud chcete mít sirup s nějakou příchutí, můžete přihodit Vaše oblíbené koření (zázvor, kardamon, badyán, skořici a podobně), ale není to nutné, sirup je skvělý tak jak je. Během vaření odebírejte z povrchu pěnu, která se během vaření bude vytvářet. Hotový sirup nalijte do připravených lahví, nechte vychladnout a poté skladujte v chladu.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..