Švestka je šťavnatý, dužnatý plod s příjemnou nasládlou chutí (zejména pokud je správně zralý), tmavě modré až syté fialové barvy.
Mezi ovocnými druhy je v žebříčku nejčastěji pěstovaného ovoce ve světě na 4. příčce oblíbenosti. U nás se ty nejlepší a chuťově nejvýraznější švestky pěstují ve Vizovických vrších na jihu Moravy a v Železných Horách na východu Čech.
Co obsahují?
- antioxidanty
- vitamin A a E
- vitaminy skupiny B
- vápník
- hořčík a síra
- draslík
- fosfor
- zinek
- železo a bor
Švestky jsou skvělé čerstvé, sušené i tepelně upravené. Hodí se do koláčů, kompotů, omáček k masu, ale nejvíc jsou oblíbená švestková povidla. Zkuste si něco vyrobit ze švestek i Vy.
Povidla bez míchání
Suroviny: 3500 g švestek bez pecek, 750 g cukru, rumové aroma, 1/2 kávové lžičky skořice, sorban.
Připravte si širší kastrol, vypeckované švestky do něj dejte, posypte je cukrem, zakryjte čistou utěrkou a dejte do chladu odstát do druhého dne. Druhý den dáme vařit na 4 – 5 hodin na mírný oheň. Poté povidla odstavíme, dobře promícháme a ještě horká nalijeme do připravených čistých sklenic, ještě předtím můžete přimíchat sorban proti plísni a skořici (nemusí být). Lepší chuti dosáhnete, když povidla ve sklenici zalijete lžící rumu.
Nekynutý švestkový koláč
Suroviny: ½ kg polohrubé mouky, 2 vejce, 1 kostka droždí, 1 nastrouhaný 100% tuk, Sůl, 50 – 100 ml mléka, 1 kg švestek, drobenka.
Vše smícháme a vypracujeme hladké těsto (mléka nesmí být moc, aby se těsto nelepilo). Hned vyválíme, rozložíme na plech s pečícím papírem, poklademe švestkami, posypeme drobenkou a dáme péct na 180°C asi půl hodinky.
Zanechte odpověď