Trnka obecná (slivoň trnitá, slivoň trnka), je hustý keř, jež roste do výše 2 m (někdy až 5 m). Jeho kmínky rostou velmi pomalu, odumřou už po 20 – 40 letech.
Z opylovaných květů, jež se na keři objevují brzy na jaře, u nás je to březen a duben, se vyvíjejí plody o velikosti 10 – 15 mm, to jsou právě trnky.
Využívají se na výrobu pálenky a ovocného vína. Severské země s oblibou ochucují trnkami likéry. Hodí se k výrobě džemů a konzervování. V syrovém stavu se dají konzumovat jen ty plody, které přešly mrazem, čehož lze dosáhnout i formou umělého zamrazení, pokud nechcete čekat do prvních mrazíků. Máme pro Vás pár tipů, jak trnky zpracovat.
Víno z trnek
Suroviny: 1,5 l trnek, 1 kg cukru, 2 l vody, šťáva z 1 citronu.
Trnky očistíme, propíchneme špejlí, dáme do cedníku a prolijeme vařící vodou. Připravíme si pětilitrovou láhev, do které nasypeme vyprané trnky. Svaříme vodu s cukrem a citrónovou šťávou, a trnky s ní zalijeme. Láhev postavíme do teplejší místnosti a necháme kvasit. Pak už jen stačí stočit a uložit v lahvích do sklepa.
Trnkový sirup
Suroviny: 1 kg čerstvých trnek, 1/2 kg cukru a 1,5 l vody.
Trnky očistíme a propláchneme, necháme okapat, dáme do hrnce, zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 20 hodin odstát. Pak tekutinu slijeme, přivedeme jí k varu a hned zase nalijeme zpět na trnky. Znovu necháme 20 hodin odložené stranou. Proces zopakujeme ještě jednou, až nakonec šťávu slijeme, dáme do ní cukr, zamícháme, 10 minut povaříme. Ještě horké nalijeme do sklenic či lahví, které předtím vyvaříme. Dobře zavíčkujeme a uložíme do chladu.
Čaj proti obezitě
Suroviny: 1 l vody, 2 lžíce sušených drcených trnek, 2 lžíce trnkových květů, 2 lžíce přesličky.
Do hrnce nalijeme vodu, přidáme sušené trnky a 20 – 25 minut povaříme. Přisypeme květy trnky a přesličky, 15 – 20 minut louhujeme a scedíme. V průběhu dne vypijte celou dávku čaje. Podporuje hubnutí a tím ubývání na váze, pročistí krev, prospěje játrům a ledvinám. Pití čaje nemá nijak omezené množství, kolik můžete vypít.
Zanechte odpověď