Jaká éčka nám neškodí?


Jaká éčka nám neškodí?

V poslední době jsou éčka často přetřásaným tématem, neboť většina z nich našemu tělu nedělá dobře a pro náš organismus jsou přímo jedem. Existuje však také několik éček, která jsou naopak prospěšná, neboť se pod nimi skrývají třeba vitamíny.  Jaká to jsou?

E 100

To není nic jiného než kurkumin, což je čistě přírodní barvivo z kořene kurkumy, které má sytou žlutou barvu. Zakoupit ho můžete i jako koření. Je plný antioxidantů a pomáhá s léčbou jater. Má také schopnost chránit před rakovinou. Vyskytuje se v margarínech, sýrech či jako součást kari koření.

E 101

Pod tímto éčkem se skrývá vitamin B2 neboli Riboflavin, jehož nedostatek v těle se většinou projeví na našich rtech, kdy často dochází k natržení ústních koutků. Dalším projevem jeho nedostatečného množství v těle je vznik šedého zákalu, neboť B2 je potřebný i pro náš zrak. Najít ho můžete v játrech, vejcích, mléku, obilninách a droždí.

E 300

Kyselina L-askorbová nebo také vitamin C, který se v přírodní formě vyskytuje v citrusových plodech, špenátu nebo rybízu. V obchodech ho můžeme najít většinou v přesnídávkách či džusech, ale také vícezrnných chlebech a šunce.

E 440

Posledním éčkem, které si dnes představíme, jsou pektiny, jež jsou důležitou složkou pro zahušťování a spojování mnoha druhů potravin a výrobků. Jedná se většinou o džemy, marmelády a různá želé. Pektiny se většinou získávají z cukrové řepy nebo pomerančové kůry. Jsou účinné při snižování cholesterolu, ale také při potížích se zažíváním.

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..