Současné chladné dny s sebou často přináší kašel a rýmičku. Není nutné do sebe hned naházet různé tabletky, které seženete v lékárně. Stačí se inspirovat u našich babiček, neboť ty si se spoustou neduhů dokázaly poradit bez zbytečné chemie. Vystačily si pouze s tím, co měly zrovna doma nebo sáhly po tom, co jim poskytovala matka příroda.
Ne nadarmo se říká, že příroda je nejlepší lékař. Již našim babičkám byla známa schopnost ovoce, zeleniny a bylinek léčit chřipku či nachlazení. Jaké rady fungují?
Zbavte se rýmy
Jestliže vám začne téci z nosu, pak si připravte bylinkový čaj. Vhodný je mátový, heřmánkový či tymiánový. Toto trio bylinek obsahuje silice, jež umí zabránit bakteriím a virům v jejich množení. Zároveň vás zbaví oteklé nosní sliznice. Vedle popíjení je možné bylinky také inhalovat, zejména při zastydlé rýmě (rýma se díky výparům spustí). K inhalaci lze použít heřmánek, mátu, lipový či bezový květ. Stačí z nich připravit odvar, přes hlavu přehodit ručník a vdechovat páru.
Ucpaný nos
Již po staletí se používá recept na tzv. cibuláček. Pokrájenou cibuli uvařte ve vodě, sceďte, oslaďte medem, případně přidejte trochu mléka či lžičku másla. Nápoj příliš hezky nevoní, ale je chutný, navíc účinný. Stejný čaj lze připravit i se skořicí, hřebíčkem a zázvorem, které vhodíte povařit do hrnce k cibuli, již nepřidáváte máslo ani mléko.
Bezbolestné polykání
Na bolavý krk, díky kterému se vám hůře polyká a každé polknutí způsobuje bolest je vhodný bylinný čaj. Bylinky krk vydezinfikují, čímž zastaví rozvoj zánětu a uleví od bolesti. Nejlepší je heřmánek, měsíček a šalvěj. S bolestí si rovněž poradí bylinky obsahují slizové látky, mezi něž patří proskurník, sléz a jitrocel. Kdo nemá rád pití bylinkových čajů, může je klidně použít klidně jako kloktadlo.
Snadnější vykašlávání
Nachlazení je často doprovázeno suchým kašlem, na který může snadno pomoci jitrocel. Ten má nejen protizánětlivé účinky, ale zároveň usnadňuje vykašlávání. Čaj z proskurníku, slézu či divizny ztlumí dráždění na kašel. Lepších účinků dosáhnete zkombinováním všech těchto bylinek. Vhodné jsou také cucavé bylinkové bonbony, jež jsou k dostání v běžné lékárně. Pomáhá i jitrocelový sladký sirup nejlépe s medem.
Zastavení kašle
Na kašel se skvěle osvědčil mátový, mateřídouškový, šalvějový a tymiánový čaj. Pokud si druhem kašle nejste jisti, můžete si naordinovat také jitrocel, proskurník nebo sléz.
Podpora imunity
Nastrouhejte 10 cm čerstvého křenu, zalijte 1 lžící medu a nechte louhovat přes noc. Každý den si dejte několik lžiček. Křen s medem jsou nejen bohaté na minerály a vitaminy, ale mají také antibiotické a infekční účinky.
Vitamin C
Vedle citronů jsou velkou zásobárnou vitaminu C šípky, nesmíte je však vařit. Šípky stačí usušit, zlehka nadrtit, zalít studenou vodou a nechat přes noc louhovat při pokojové teplotě. Hotový odvar zlehka ohřejte (nevařte), sceďte přes jemné sítko a ochuťte medem.
Pomoc při horečce
To nejlepší co lze při horečce udělat je pořádně se vypotit. Pomoci s tím může čaj z květu černého bezu nebo lipový čaj. Důležité je, vypít čaj horký, oslazení medem (včelí, nebo pampeliškový).
Zanechte odpověď