Bylinky jsou v našich kuchyních v podstatě nepostradatelné, neboť každému jídlu kam se přidají, dodají nejen úžasnou barvu, ale také báječnou chuť a aroma. Pojďme se teď podívat jaké bylinky používat a kam se hodí.
Pažitka
Svou chutí se podobá jarní cibulce, ale je důležité, aby se používala jen jemně nakrájená, protože při rozdrcení zhořkne. Hodí se polévek, omáček, na dochucení tvarohu, ale také do pokrmu s vejci a sýry.
Libeček
Úžasně aromatická bylinka, je známá také jako magi a neměla by chybět v žádné polévce či guláši. Skvělou chuť dodá také pečenému masu, zelenině a různým omáčkám.
Estragon
Vzhledem k tomu, že má velmi silné kořenité aroma, musí se s ním zacházet velice opatrně. U estragonu platí, že méně je více, proto stačí přidávat opravdu jen trošku. Využijete jej do salátu, marinád, omáček či k dochucení octa.
Koriandr
Své stálé místo má zejména v ruské, turecké a indické kuchyni, zejména díky silné jemně hořké chuti, která je pro něj charakteristická.
Brutnák
Svým aroma připomíná salátovou okurku a je znám tím, že se používá jen v čerstvé podobě, nikdy se nepeče ani nevaří. Výborný je do různých salátů, vaječných jídel, polévek a dezertů. Když jedlé květy zamrazíte s vodou do ledových kostek, máte skvělou ozdobu do míchaných nápojů.
Tymián
Řadí se mezi hlavní bylinky středozemní kuchyně. Vynikající je s kandovanou mrkví a ke grilované rybě. Je to také skvělá přísada do omáček, k divočině, k huse a do specialit připravených z vepřového masa.
Bobkový list
Používá se jak čerstvý, tak sušený a je naprosto dokonalý do kořeněných olejů, gulášů, a při přípravě masových a zeleninových pokrmů. Spousta lidí ho používá jako voňavou dekoraci na terasu či balkon.
Fenykl
Malá hnědá semínka se využívají zejména k dochucení chleba a pečiva. Rozdrcená semena jsou vhodná k přípravě čaje, který má velmi zklidňující účinek a pomáhá s uvolněním křečí v břiše. Čerstvý fenykl se hodí k pokrmům z ryb a k hlávkovým salátům.
Kerblík
Přestože má malé lístečky je znám svým intenzivním aroma. Sbírá se před rozkvětem a to jen jeho listy. Přidává se jako dochucovadlo do polévek, světlých omáček, ale také do pokrmů z jehněčího nebo vajec. Nikdy ho nevařte, používá se pouze syrový.
Potočnice
Tato ostrá kořenitá bylinka, z níž se používají jedlé květy je vhodná jako ozdoba pokrmů z vajec a tvarohu. Využít se dají i pupeny, které se naloží jako kapary do soli.
Citronová meduňka
Má osvěžující citronové aroma, které úžasně provoní a ochutí různé saláty, dezerty, omáčky, ale také ryby. Vhodná je také do míchaných nápojů, které skvěle osvěží, ale také na tvaroh či k jahodám, vždy se přidává až do hotového pokrmu.
Majoránka
Má svou nezaměnitelnou chuť a zcela nepostradatelná je při přípravě bramboráků, karbanátků a bramborové polévky. Sbírá se před rozkvětem, neboť tehdy má nejvíc aroma. Může se sušit, ale klidně jí můžete i zmrazit.
Máta
Nejvíce je tato bylinka spjata s gastronomií v Anglii, kde se používá nejvíce, zejména na dochucení jehněčího. V Itálii pak spolu s bazalkou obstarává charakteristickou chuť minestrone. Čerstvé listy používáme při přípravě čaje, ale báječnou chuť dodají také dezertům, salátům a míchaným nápojům.
Řeřicha
Tuto rostlinku si můžete snadno vypěstovat v obyčejné misce na okně. Je jemná a její klíčky a mladé lístky jsou skvělé při přípravě různých jarních lahůdek, jako jsou saláty, pomazánky atd.
Petrželová nať
Oproti kudrnaté petrželce má mnohem intenzivnější chuť, takže se hodí v podstatě do každého jídla. Přidávejte jí do polévek, salátů, omáček, ale také k zelenině či různých pokrmů s bramborami.
Oregano
Často se srovnává s majoránkou, avšak oproti ní nemá tak dřevnatou chuť a je jemné. Je zcela nepostradatelné při přípravě italských pokrmů, mezi něž patří těstoviny, pizzy, saláty, ale také mořské plody.
Rozmarýn
Má silné jemně nahořklé aroma, jež se intenzivněji projeví, až když jej povaříte, nebo podusíte. Dokonalý je na pečené brambory, vepřové maso či do drůbežího ragú.
Zanechte odpověď