Bylinky umí pomoci se spoustou problémů, když máte problémy s nespavostí, jste smutní, unavení nebo vás trápí deprese, pak je použití bylinek často mnohem lepší než konzumace léků, které jsou nejen plné chemie, ale také mohou v řadě případů způsobit závislost. Samozřejmě, že pokud máte léky předepsány, nebudete je přestávat brát, ale použijete bylinky jako podpůrnou léčbu spolu s nimi. Jaké bylinky pomáhají?
Třezalka
Je to účinné čistě přírodní antidepresivum, které si dokáže poradit se spoustou neurologických onemocnění, bolest páteře a zánětu nervů nevyjímaje. Ženám se doporučuje v období menopauzy a také jako pomoc na zmírnění příznaku premenstruačního syndromu. Užívat jí můžete v podobě čaje, tablet nebo jako homeopatikum. Skvělý je tzv. Janův olej, ten je vyráběn pomocí louhování čerstvé nati třezalky v rostlinném oleji. Můžete jej používat na popáleniny, jizvy, ekzémy a také k hojení ran. Třezalka pomůže i se stresem a úzkostnými stavy.
- Třezalka je nevhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Zvyšuje citlivost na světlo (fotosenzibilitu), takže se vyhýbejte soláriu a přímému slunci po dobu jejího užívání. Nikdy jí nekombinujte s léky, které berete na úzkost a antidepresivy.
Mučenka
Tato bylinka pomáhá na úzkost, bušení srdce, podrážděnost, bolesti nervového původu a také se sklony k hysterii. Má protikřečové a uklidňující, zároveň působí jako mírné sedativum a pomáhá navodit klidný spánek, zmírní také stresové stavy. Užívat se dá jako čaj nebo tinktura.
- Stejně jako třezalka není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ale také pro děti. Není dobré ji kombinovat s antidepresivy. Neměla by se užívat déle než jeden měsíc.
Sporýš
Výborný je když vás trápí úzkosti, kterých vás zbaví jeho uklidňující a antidepresivní účinky. Ty oceníte také při rekonvalescenci. Podpoří vás při dýchacích potížích a nachlazení. Nálev ze sporýše je dobrý na uvolňování hlenů. Stačí, když jednu čajovou lžičku sušené natě sporýše zalijete 250 ml vroucí vody a necháte louhovat po dobu 7 minut. Poté nápoj vypijte ještě teplý, nejlépe bez oslazení. Jeho výpary uvolní esence, které vtáhnete nosem.
- Další na co sporýš pomůže, jsou bolesti svalů, zubů a hlavy, přinese úlevu při alergiích a zahojí různé rány. Dodá vám energii a podpoří vaší snahu zhubnout, protože svou výraznou chutí snižuje potřebu sladkostí.
Kozlík
Vedle stresových situací vám pomůže také se zklidněním srdce. Tuto bylinku si nemohou vynachválit ti, jež trápí potíže s epilepsií. Má skutečně širokospektrální užití, pomůže při podrážděnosti, nespavosti a nervovým obtížím, mezi které patří stavy úzkosti, deprese, bušení srdce, epilepsie, migrény, stavy hysterie a také žaludeční problémy.
- Známé jsou kozlíkové kapky, ale kozlík můžete najít i jako součást různých čajových směsí na uklidnění.
- Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.
Jak připravit kozlík doma?
Z kozlíku si můžete připravit jednoduchou tinkturu. Stačí vám k tomu dobře omytý oddenek rostliny (pod studenou vodou), který necháte úplně vysušit. Nejlepším časem pro jeho sklizeň je květen, ale může se sklízet i v létě. Bylinu nechte přes noc namočenou ve vodě a druhý den přeceďte. Tímto je tinktura hotová.
Zanechte odpověď