Jaké certifikáty by měl mít výrobce nafukovacích atrakcí?

Jaké certifikáty by měl mít výrobce nafukovacích atrakcí?

Většina děti jednoduše miluje nafukovací hrady, skluzavky a další zábavní prvky. Ale kromě zábavy je samozřejmě třeba myslet i na bezpečnost. Aby bylo možné minimalizovat riziko úrazů, existují různé evropské normy, kterým je třeba vyhovět pro legální a bezpečný provoz atrakcí.

Správné používání

Samozřejmě záleží především na provozovateli, aby zvolil kvalitní nafukovací atrakce od spolehlivého výrobce. Dále pak záleží na správném používání – pečlivé ukotvení, skvělý stav atrakce, určitá pravidla a dohled zkušené obsluhy. Pro to všechno existují přesná pravidla, která vychází z evropských norem.

Pokud chcete mít jistotu, že je provozovatel atrakcí spolehlivý a dítku nehrozí zbytečné nebezpečí, zaměřte se na certifikaci. Klíčové je označení CE, které potvrzuje, že výrobek vyhovuje příslušným směrnicím EU týkajících se bezpečnosti, ochrany zdraví a životního prostředí.

Conformité Européenne (CE)

Zmíněné označení CE znamená „Conformité Européenne“, tedy že takto označený produkt je v souladu s evropskou legislativou. Je to povinné u mnoha produktů, které jsou prodávané v Evropském hospodářském prostoru (EHP).

Ačkoli v Evropě je to povinné, například nafukovací atrakce nakoupené ze zemí třetího světa tuto certifikaci mít nemusí. Nevyhovují evropským normám a bezpečnost je proto důležitou otázkou.

Nejjednodušší je samozřejmě nakupovat nafukovací atrakce v evropských zemích, kde musí splňovat dané normy. V případě, že se provozovatel rozhodne nakoupit například v Číně (nebo jiných mimoevropských zemích), musí počítat s řadou rizik.

Produkty zpravidla nemají potřebnou certifikaci. To se dá vyřešit. Je možné certifikaci zařídit – ale pouze za předpokladu, že atrakce vyhovuje evropským normám. To může vyžadovat složité úpravy. Jde o značnou investici, která se ne vždy vyplatí.

A nevyplatí se ani provozování atrakcí bez potřebné certifikace – ČOI může takovou atrakci označit za nebezpečnou a provozovateli uložit pokutu. Hlavním problémem je ale samozřejmě nižší bezpečnosti – nekvalitní výrobky mohou být vyrobeny z nebezpečných materiálů nebo mít konstrukční vady. Riziko úrazu je tak mnohem vyšší.

Důležité normy

Certifikace nafukovacích atrakcí vychází především ze dvou norem:

  • EN 14960 (u nás ČSN EN 14960-1 až ČSN EN 14960-3) – stanovuje bezpečnostní požadavky a metody testování pro nafukovací dětské hřiště a další nafukovací prvky určené ke skákání a klouzání.
  • EN ISO 25649 (u nás ČSN EN ISO 25649-1 až ČSN EN ISO 25649-7) – obdobná norma, která stanovuje bezpečnostní požadavky, ale pro plovoucí předměty – tedy pro nafukovací atrakce používané na vodě a ve vodě.

Povinnosti výrobce

Každý výrobce v Evropské unii musí dodržovat určitá pravidla. Jejich cílem je zajistit vysokou kvalitu výrobků, které budou bezpečné – pro uživatele i životní prostředí. Mezi důležité požadavky patří:

  • Technická dokumentace – výrobce musí vést kompletní dokumentaci o výrobním procesu, použitých materiálech a provedených testech. Zahrnuje také posouzení rizik.
  • Prohlášení o shodě – je třeba, aby výrobce vydal prohlášení o shodě, tedy že výrobek vyhovuje všem relevantním požadavkům.
  • Označení výrobku – již zmíněné označení CE, musí být umístěno viditelně. Dále nesmí chybět údaje o výrobci, identifikace výrobku a bezpečnostní pokyny pro uživatele.

Certifikáty nejsou jen na ozdobu, můžou vám dost napovědět o kvalitě produktů. V Evropské unii jde o nezbytnost, díky které jsou v případě nafukovacích atrakcí chráněny hlavně děti. Provozovatelé by měli dbát na nákup pouze ověřených a bezpečných atrakcí, které vyhovují zmíněným normám. Jen tak lze minimalizovat rizika a zajistit bezpečnou zábavu pro každého.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.