Jaké doplňky pořídit do domácí sauny?


Jaké doplňky pořídit do domácí sauny?

Domácí sauna a samotné saunování má mnoho příznivců, neboť je to velmi oblíbený druh aktivity a to zejména v zimním období. Člověk se může uvolnit, relaxovat, prohřát celé tělo a posílit obranyschopnost organismu. V neposlední řadě zbavíte tělo toxinů, které se vyloučí a tím se tělo regeneruje a revitalizuje spolu s myslí. Hotovým balzámem je teplo v sauně pro pokožku, klouby a v podstatě celé pohybové ústrojí. Jestliže si chcete domácí saunu opravdu užít, nezapomeňte se vyzbrojit vhodnými doplňky, které vám saunování zpříjemní. Jaké pomůcky pořídit?

  • Teploměry a vlhkoměry – praktický doplněk, který nám umožní mít stav prostředí v sauně zcela pod kontrolou. Jsou speciálně vyrobeny přímo pro sauny.
  • Přesýpací hodiny – vyrobené přímo do sauny, protože vydrží velmi vysoké teploty. Jsou vhodné i do interiéru finských saun.
  • Generátor solné mlhoviny – je to sice cenově velmi náročný doplněk, ale velmi efektivní. Ultrazvukové generátory můžete použít k inhalaci páry ve finské sauně i infrasauně.
  • Dřevěná vědra a naběračky – důležitá součást finských saun je vědro spolu s naběračkou, jež poslouží k polévání horkých kamenů v sauně. Lepší je používat dřevěné vědro s plastovou vložkou. Vědra, která jsou nerezová, měděná či hliníková nejsou pro použití příliš vhodná, může totiž dojít k nepříjemnému popálení. To samé platí o naběračkách, které by rovněž měly být z e dřeva.
  • Aromaterapie – toto je velmi oblíbený druh doplňků. Sauna, kde se použije vhodný esenciální olej, dokáže navodit příjemné emoce a rovněž přispět k léčbě problémů horních cest dýchacích. Nejpoužívanější jsou esence z máty, borovice, smrku, grepu, eukalyptu či pomeranče. Jednotlivá aromata odlišujeme podle typu sauny (parní, finská), což je při výběru správné vůně velmi důležité.
  • Odpařovače – jsou určeny k odpaření vonných esencí uvnitř sauny a jejich místo je mezi horkými kameny. Na saunová kamna lze použít výparníky. Skvělé jsou rovněž odpařovací kameny, které mají otvory na vodu. Díky odpařené vodě je prostor sauny zvlhčen, což nám velmi prospívá.
  • Himálajská sůl – je to přírodní krystalická sůl, jež je bohatá na přírodní minerály. Do těla jí vstřebáme nejen pokožkou, ale také sliznicemi. Nejsou v ní žádné chemické přísady. Díky tomu je vhodná i pro astmatiky a alergiky. Dokáže zmírnit potíže s dýchacími cestami. Sůl se často používá i v podobě solné lampy, takže sauně navíc dodá i uklidňující teplé světlo.
  • Kartáče a metličky – naprosto dokonalými doplňky jsou metličky z eukalyptových listů, které slouží ke šlehání vyhřáté pokožky a je to typický rituál ve finské sauně. Než se můžou použít, musí se zhruba 30 minut namáčet ve vodě. Kartáč s přírodními štětinami využijete na mytí a masírování pokožky hned, jak skončíte saunování.
  • Textil do sauny – k saunování potřebujete samozřejmě vhodnou osušku, která se vyrábí z froté či bavlny, dále super savá či peelingová. Neobejdete se ani bez županu a řada lidí používá raději kilt, který má oproti osušce tu výhodu, že nespadne, protože se zapíná na knoflík či suchý zip. Navíc je to dobrá podložka na lavici v sauně.



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..