Jaké jsou vánoční rituály? – část 1.


Jaké jsou vánoční rituály? - část 1.

Většina z nás má vánoční svátky spojené jen s úklidem celého bytu, mytím oken, přípravou hromady jídla, pečením cukroví a sháněním dárků. Neměli bychom však zapomínat na vánoční rituály, které mají své kouzlo a jsou symbolem toho, po čem každý z nás touží. Pojďme se teď podívat, co vše k Vánocům patří.

Symbolika Vánoc

Vánoce jsou symbolem usmíření, sounáležitosti s ostatními lidmi a zároveň by měly napravovat pochroumané mezilidské vztahy. Doprovází je řada tzv. očišťujících rituálů, mezi které patří úklid vlastního domova. Vánoce symbolizují nový začátek, což znamená, že se zapomene na vše staré a následně přijde všechno nové. Symbolem nového začátku je zrození dítěte a také naše předsevzetí, která si dáváme.

Štědrovečerní večeře

Když všichni zasednou ke společné večeři, posílí se spojení s ostatními lidmi. Podle pověry je důležité, aby se večeře v klidu dojedla a nikdo nevstal od stolu dříve, než dojí i ten poslední, neboť se říká, že ten kdo od štědrovečerní tabule vstane, tomu v příštím roce hrozí nemoc či dokonce smrt. Na stole by měl být vždy prostřen jeden talíř navíc, aby bylo možné pohostit i nečekaného hosta. Zároveň s tím je důležité, aby u stolu neseděl sudý počet osob.

Adventní věnec

Symbolizuje jednotu a blízkost, čtyři svíčky jsou symbolem čtyř nedělí před Vánoci. Svíčky se rozsvěcí postupně, každou neděli jedna další. Symbolizují světlo, jež přinesl při svém narození Ježíš.

Vánoční stromeček

K postavení prvního vánočního stromu došlo roku 1924 v Brně. Tehdy k tomu dal popud spisovatel R. Těsnohlídek, když v lese našel opuštěné děťátko, které bylo pod smrkem zcela promrzlé. Zachránil ho a pod ozdobeným stromkem se pak konala sbírka, kde mohli lidé přispět na opuštěné děti.

Jmelí

Legenda říká, že původně bylo jmelí strom, ze kterého Josef použil dřevo na vyřezání kolébky pro malého Ježíška. Římané pak strom 33 let poté porazili, vyrobili z něj kříž, který pak byl použit k tomu, aby na něm Ježíše ukřižovali. Následkem hanby se pak strom zmenšil v dnešní malé keříčky. Jmelí se stalo symbolem Vánoc a věší se nad dveře, aby do našich domovů přivolalo štěstí. Pod jmelím jsme se zvykli líbat, neboť podle přísloví: kdo se pod jmelím políbí, druhému se zaslíbí.

Barborky

Předzvěstí Vánoc je svátek svaté Barbory, který připadá na 4. Prosince. Je spojován s rituálem řezání větviček třešní svobodnými dívkami právě v den jejího svátku. Pokud tato větvička (barborka) vykvete, dívka se do roka provdá. Svatá Barbora je patronkou dělníků, kameníků a hasičů. Zároveň chrání proti hladu, moru a bouřce.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..