Jaké jsou vánoční rituály? – část 2.


Jaké jsou vánoční rituály? - část 2.

V minulém článku jsme se zabývali několika vánočními rituály, které se již od nepaměti v mnoha rodinách dodržují. Staly se nejen symboly Vánoc, ale pro řadu lidí také symbolem jejich přání a tužeb. Dnes se podíváme na ostatní rituály, které by neměly být na Vánoce opomíjeny.

Rybí šupinky

Na štědrovečerní tabuli by samozřejmě neměl chybět kapr (nebo jiná ryba, pokud kapra nejíte). Jeho šupiny se pak dávají pod talíř, aby tomu dotyčnému, který je pod talířem najde, přinesly v příštím roce bohatství (dostatek peněz). Spousta lidí si také usušenou šupinku vloží do peněženky a nosí jí tam celý rok, aby se jich neustále držely peníze. O dalších vánocích pak šupinu vymění za novou.

Krájení jablíček

Když se skončí štědrovečerní večeře, přichází na řadu rozkrajování jablíček. Vyberou se větší zdravá jablka, která se nožem přepůlí kolmo na ohryzek. Obě půlky pak ostatním ukážete, aby bylo vidět, jaký tvar má přepůlený jádřinec. Když se objeví hvězdička, znamená to nejen celoroční štěstí, ale také, že se za rok všichni přítomní znovu ve zdraví sejdou. Červavý jádřinec, čtyřcípá hvězda nebo tvar kříže představuje nemoc či úmrtí v rodině.

Purpura

Jedná se vonnou směs skořice, hřebíčku, levandule vonných dřevin a různých bylinek. Jakmile se směs ohřeje, provoní celý váš domov. Původ má tato tradice již za času Keltů, kteří tenkrát pálili čerstvé voňavé jehličí na ohništi.

František

Dalším voňavým oblíbencem je vonný František, který je součástí tradičních vánočních svátků v mnoha rodinách. Je to malinký kužel, vyrobený z rozemletého hnědého uhlí, který voní po kadidle.

Vánoční dárky

Dárky nesmí na Vánoce chybět, neboť bez nich si již vánoční svátky nedokážeme představit. Toto dávání dárků začalo v polovině 19. století. Každý dar je symbolem úcty a náklonnosti, kterou projevujeme jiné osobě. Na počátku si lidé dávali jen praktické dárky, a dokonce i ti nejchudší lidé chtěli udělat radost svým ratolestem a snažili se je obdarovat aspoň něčím malinkým. Vánoční dárek by měl kromě jiného obsahovat i nějaké to překvapení.

Pouštění lodiček

Skořápky z vlašských ořechů se použijí na výrobu lodiček. Stačí jen dovnitř nakapat vosk, připevnit svíčku, umyvadlo napustit vodou a můžete vypustit lodičky. Ten, jehož loďka bude plavat nejdéle, se dočká dlouhého života. Když se loďky drží u sebe, znamená to, že bude rodina vždy pospolu. Jestliže se některé loďka odpojí, je to známka, že toho člena rodiny čeká cesta. Jakmile se jedna loďka dotkne jiné loďky, očekávejte příchod lásky. Pokud loďka dopluje až ke břehu, dojde ke splnění vašeho snu. Svíčka, která zhasla, značí problémy v lásce.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..