Jaké kuchyňské suroviny použít na úklid?


Jaké kuchyňské suroviny použít na úklid?

Na trhu je sice nepřeberné množství různých přípravků na úklid a čištění, ale často je lepší použít obyčejné a zcela běžné suroviny, které používáme v domácnosti. Vyjde to levněji a navíc tím nezatížíte životní prostředí.

Citron

Kyselina, kterou citron obsahuje, umí zatočit nejen se špínou, ale také rzí. Zároveň s tím má dezinfekční a antibakteriální účinky, navíc úžasně provoní celou vaši domácnost. Nejlépe účinkuje smíchána se solí. Co citronem vyčistíte?

  • Vodovodní baterie – vymačkejte šťávu z citronu a baterii s ní pokapejte či polijte. Nechte přes noc působit, ráno otřete vlhkým hadrem a suchým přeleštěte. Baterie bude vypadat jako nově koupená.
  • Spáry – zašlé spáry mezi dlaždicemi vyčistí citronová šťáva s jedlou sodou. Večer pomocí starého zubního kartáčku směs naneste do spár a nechte přes noc působit. Ráno stačí jen důkladně opláchnout.
  • Kuchyňská linka – citron a jedlá soda kromě spár vyčistí také vaši linku.
  • Nádobí – přidejte k čističi do nádobky v myčce 1 lžíci citronové šťávy a mastné nádobí bude naprosto čisté.

Jedlá soda

Sodu používáme jako kypřidlo či lék při pálení žáhy. Funguje však také jako čistidlo a pohlcovač pachů. Co může vyčistit?

  • Hrnky – na usazeniny, které se tvoří v hrnku na čaj nebo kávu stačí použít 1 lžíci sody, kterou nasypete dovnitř, naplníte vodou a necháte přes noc působit. Druhý den důkladně umyjete.
  • Sporák – pokud máte na sporáku připáleniny, připravte si pastu z jedlé sody (sodu smícháte s trochou vody) a sporák s ní vydrhnete. Potom ho otřete vlhkým hadrem, osušte utěrkou a je připraven k použití.

Ocet

Octová kyselina je skvělá na mastné skvrny, mýdlové nánosy i vodní kámen. Destilovaný ocet brání v množení plísním a různým bakteriím. Co vyčistí?

  • Podlaha – ocet můžete použít na vytření různých druhů podlah. Nehodí se pouze na mramorovou podlahu. Do kbelíku s vodou stačí přidat 1/4 hrnku octa.
  • Odpady – pomůže vyčistit trubky a zbavit je nepříjemného zápachu. Máte-li problém s odpadem, nalijte do něj 1/2 lahve octa, nechte 30 minut působit a pak propláchněte horkou vodou.
  • Nádobí ze skla – vodu smíchejte s octem v poměru 1:1 a pusťte se do nádobí, které bude úžasně lesklé.
  • Plíseň na zdi – pokud se plíseň vyskytne, dejte ocet do lahve s rozprašovačem a plísní postižená místa nastříkejte. Nechte působit 30 až 40 minut a poté vlhkým hadrem otřete.

Poznámka: Chcete-li víceúčelový čistič, pak smíchejte 1/2 hrnku octa a 1/4 hrnku jedlé sody se 2 litry vody.

Kuchyňská sůl

Sůl je všestranný pomocník, stejně tak nepostradatelná surovina při vaření. Nejen, že dochucuje pokrmy, ale funguje jako čistič. Na co ji využít?

  • Mastné nádobí – po obědě či jakémkoliv jídle posypte mastné nádobí solí, ona vstřebá veškerý tuk a nádobí pak stačí jen klasicky omýt.
  • Dřevěný nábytek – pokud se vám na nábytku utvoří mastná skvrna, aplikujte na ni sůl a po hodině působení otřete vlhkým hadrem.

Pomerančová kůra

Kůra z citrusů je oblíbená do pečení, k dekoraci, jako osvěžovač vzduchu i čisticí prostředek. Je to zároveň účinná dezinfekce.

  • Dlaždičky – oloupejte kůru z pomerančů, nakrájejte na menší kusy a dejte do zavařovací sklenice. Kůru zalijte vodou a nechte 2 až 3 měsíce odstát. Po uplynutí této doby vznikne aromatický lektvar, který můžete použít k čištění dlaždiček a spár.



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..