Většina z nás si dává velký pozor na to, jaké konzumujeme potraviny, které květiny vyvolávají alergie, jaká éčka jsou v různých výrobcích, a přitom zapomínáme, že spousta chemie, která může našemu zdraví uškodit, leží v naší koupelně. Kosmetické výrobky jsou totiž většinou plné chemických látek, jež mohou vyvolat alergické reakce a dost často i poškodit naše zdraví. Jaké látky nám mohou škodit?
Parabeny
V každém přípravku, kde jsou použity, fungují jako konzervanty. Svým způsobem jsou netoxické, ale přesto mohou u některých jedinců vyvolávat nepříjemné alergické reakce. Mnoho odborníků dokonce zastává názor, že deodoranty, které obsahují parabeny, mohou mít souvislost se vznikem rakoviny prsu. Každé jednotlivé balení nepřekračuje obsah parabenů ve výši 0,7 procent, ale když takových výrobků použijeme během dne více, množství, které naše tělo příjme se znásobí.
Silikony
Nejčastěji je můžete najít v kondicionérech, kde zajišťují hladký účes. Pokud je užíváte každý den, můžete svým vlasům uškodit. Vysušují totiž vlasy a my se tak bez nich v podstatě za čas neobejdeme. Oproti tomu silikony obsažené v dekorativní kosmetice mohou zanášet pleť a podle některých mít i významný vliv na hormonální rovnováhu v těle.
Ftaláty
V přípravku jako takovém byste je vůbec najít neměli, protože přímo do nich se nedávají. Většinou jsou obsaženy v obalech, odkud se jejich stopové množství může uvolňovat do kosmetického produktu. Riziko nesmí být podceňováno, neboť takových přípravků, v nichž můžou být stopy uvolněných ftalátů, klidně použijeme i několik druhů současně. Odborníci se domnívají, že ftaláty mohou poškodit ledviny, plíce a játra.
Xylenové pižmo
Ve výrobku se stará o stálou vůni parfémů a deodorantů. Ze všech látek je právě tato považována za nejnebezpečnější. Zároveň je brána jako potenciálně rakovinotvorná. To je důvod proč by parfém neměl obsahovat více než 1 procento této látky. Podobné je to také s vonnými sloučeninami tonalidu a galaxolidu.
Laurylsulfát sodný
Ten se přidává do zubní pasty, šampónů, pěn na holení, tekutých mýdel a také sprchových gelů. Přestože je jeho škodlivost neustále přetřásána, bylo vyvráceno, že by měl rakovinotvorné účinky. Podle některých odborníků však může u citlivějších jedinců vyvolat alergické reakce.
Poznámka: přestože se řada výrobců snaží uspokojit poptávku po výrobcích, které škodlivé látky jako silikony, parabeny a podobně neobsahují a snaží se chemické látky nahrazovat přírodními náhražkami, nelze ani tyto produkty označit za čistě přírodní. Můžete to zkusit přírodní cestou, kdy si vhodnou kosmetiku vyrobíte doma nebo zakoupíte BIO kosmetiku, kterou seženete v lékárně či speciálních obchůdcích.
Zanechte odpověď