Jaké mýty kolují o biopotravinách?


Jaké mýty kolují o biopotravinách?

V posledních letech si biopotraviny našli své místo v mnoha našich domácnostech, ostatně všude se o nich můžete dočíst či o nich slyšet, jak jsou zdravé, skvělé atd. Ať je to jak chce, oblíbené jsou u spousty lidí, přestože jejich cena je o hodně vyšší než u klasických potravin. Někteří je kupují proto, že chtějí žít opravdu zdravě, jiní ze zvědavosti nebo jen prostě chtějí být moderní. Zároveň se však taky dočtete, že tyto báječné potraviny, zase až tak super nejsou. Jaké mýty se o biopotravinách můžete dozvědět?

Biopotraviny neobsahují žádné škodliviny

Hezky se to čte, avšak tak úplně to zase neplatí. Pravdou je, že oproti klasickým potravinám neobsahují tolik chemikálií, nehledě na to, že některé jsou povolené i pro biopotraviny. Na druhé straně méně chemikálií znamená omezení trvanlivosti, ale také těžší skladování, což má za následek, že se potraviny snadněji kazí, zahnívají a vyskytují se u nich dříve plísně. No a jak víte, plísně mohou vyvolat rakovinu. Navíc se u biopotravin mohou vyskytnout čistě přírodní toxiny, které produkují přímo plodiny, aby se chránily před škůdci. Tyto toxiny však nikdo nesleduje, vyjma solaninu (ten je v zelených bramborách a rajčatech) a plísní.

Biopotraviny jsou dietnější

Tady lze říct, že jak co je dietnější. Pokud si třeba koupíte uherák, který je bio, tak sice podle ceny bude bio, ale jinak bude mít stejně vysoký obsah tuků a soli, jako když si kupujete ten klasický uherák. To samé platí u vajec, typické vejce nebo bio vejce, obě obsahují stejné množství cholesterolu.

Biopotraviny obsahují méně dusičnanů

Bohužel, ať se vám to líbí nebo ne, ani v tomto případě to nemusí být až taková pravda. Jestliže se hnojí chlévskou mrvou či slepičincem, může se obsah dusičnanů zvýšit stejně, jako při použití průmyslových hnojiv. Když třeba koupíte bio mrkev, rozhodně byste si měli dát pozor, aby se nedostala do pusy vašim ratolestem.

Biopotraviny mají více vitaminů

Ne, ani tady vás nepotěším. O velkou část vitaminů tyto potraviny přijdou během skladování a často nevhodnou úpravou v kuchyni. V takovém případě se bio a klasické potraviny nijak neliší.

Biopotraviny chrání před vznikem alergií

To je snad jediný mýtus, u kterého lze říci, že je z části pravdivý, protože díky minimálnímu výskytu chemikálii, nejsou tyto potraviny takovým dráždidlem pro náš organismus. Potíže s alergickými reakcemi však mohou vyvolat i látky, které jsou pro tyto potraviny přirozené a zároveň čistě přírodní. Jako příklad můžeme uvést třeba jahody, jestli budou typické či bio, kopřivka se vám může objevit v obou případech.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..