Říká se, že když sníte pecky či jádra z ovoce, poškodíte si vnitřní orgány či se Vám tam pecka usadí. Samozřejmě, že kdybyste snědli třeba pecku z meruňky, moc dobře Vám to asi neudělá, ale o těch malých uvažovat můžeme. Některé pecky jsou totiž pro naše tělo zdravé, a mohou přinést užitek.
Vždyť i někteří živočichové (hlavně ptáci), se peckami také živí. Ostatně proč ne, jádra i pecky obsahují všechny důležité živiny, potřebné pro správný vývoj kličku každé rostliny.
Existují pecky, jež přímo nakopnou organismus svou zásobou vitamínů a dost často se tává, že je to nejužitečnější část plodu. Na druhé straně jsou zase pecky, které můžou být a také většinou bývají toxické, proto se mějte na pozoru, než nějakou pecku jen tak sníte.
Jedlá semena
Charakteristickým příkladem takových semen je dýně. Její semena jsou nejen plná živin, ale klidně mohou nahradit i svačinu, která bude vydatná a ještě zdravá. Semena dýní obsahují řadu minerálů a aminokyselin.
Co ještě má bezpečné pecky
- Citrusy
- Melouny
- Granátová jablka
- Hroznové víno
- Papája
- Kakaové boby
Někdo tvrdí, že pecky tohoto druhu nejsou příliš vhodné ke konzumaci člověkem, avšak nemusíte se jich bát. Nejenže je můžete bez obav spolknout, ale klidně je i rozkousejte, svému zdraví tím neuškodíte, právě naopak.
Které pecky vždy vyplivnout
- Z broskví
- Meruněk
- Třešní
- Jablek
- Hrušek
Tyto druhy ovoce je vždy nutné konzumovat bez semen, neboť obsahují látku, které se říká amyglain. Nic Vám to neříká? Pak vězte, že je to nepříjemná látka, která se, když náhodou pecka zavlhne, praskne či jí prostě nechtěně rozkousnete, může přeměnit v kyanid, což jak víme, je prudký jed. Ten může při vyšších dávkách (koncentraci) způsobit záchvat, v horších případech i kóma. Je jasné, že pár pecek (skutečně myslíme pár = 2 kusy), Vám neuškodí, ale pokud byste se tato semena snažili konzumovat, zapomeňte na to.
Zanechte odpověď