Pro naše tělo je vápník nepostradatelný, neboť je potřebný pro naše pohybové ústrojí, ale také pro nervový či kardiovaskulární systém. Vzhledem k tomu, že ho tělo využívá k řadě biochemických procesů, odebírá ho z různých zásobáren našeho těla, jako jsou kosti a zuby, avšak klidně si ho vezme i z jater, mozku, plic, sleziny či srdce. Jelikož se v těle neukládá natrvalo, může často docházet k tzv. odvápnění, k čemuž dochází, jakmile začne vápník v těle ubývat.
Vápník neboli Calcium je obsažen ve spoustě potravin, jako je mléko, zelenina, ořechy, mák a další. Bohužel se najde i řada takových potravin, které nám ho naopak z těla ubírají, je to proto, že tyto druhy potravin v sobě mají látky, jež calcium pohlcují, takovou látkou jsou třeba fosfáty.
Které potraviny si hlídat?
Uzeniny – pokud je to možné, jezte je co nejméně. Maximálně tak dvakrát až třikrát do týdne. Zrovna v této potravině jsou obsaženy fosfáty, a to hlavně u těch druhů, jež mají delší trvanlivost a zároveň jsou vyrobeny z vepřového masa.
Sůl – sice se říká, že soli je zapotřebí a bez ní to nejde, avšak nic se nesmí přehánět a i se solí je třeba zacházet opatrně. Vyhněte se přesoleným potravinám, neboť sůl jak víme, neprospívá cévám, a zároveň také krevnímu tlaku. Vyšší příjem soli zatěžuje ledviny, díky čemuž se také zvyšuje spotřeba vápníku. Solte méně a snažte se sůl nahrazovat bylinkami, jako je tymián, bazalka, libeček, oregano a další.
Červená řepa – obsahuje velké množství kyseliny šťavelové, která je doslova žroutem vápníku. Pokud se u Vás vyskytne problém se vstřebáváním vápníku, pak se jí raději vyhýbejte. Stejné problémy Vám může způsobit i špenát. Zkuste tyto dva druhy zeleniny nahradit třeba kapustou, fenyklem nebo brokolicí.
Kolové nápoje – ty jsou známé svým vysokým obsahem cukru, což už samo o sobě je pro náš organismus dost škodlivé, k tomu však jsou také plné fosfátů. Ženy, které již jsou v období menopauzy, by se jim měly zdaleka vyhýbat, neboť nejsou vhodné pro ty, které by mohla ohrožovat osteoporóza.
Zanechte odpověď