V minulém článku jsme se zabývali potravinami, které nám mohou pomoci předcházet bolestem hlavy. Vzhledem k tomu, že léky na bolest (tzv. analgetika) našemu zdraví příliš neprospívají, neboť si na nich při dlouhodobějším užívání můžeme vypěstovat i závislost, je lepší bolesti předcházet tím, že ze svého jídelníčku vyřadíme (omezíme) některé potraviny, jež mohou bolest hlavy způsobovat.
Které potraviny vyřadit či omezit?
- Sýry tavené, tvrdé a s plísní – je v nich obsaženo mnoho siřičitanů, solí a biogenních aminů, což jsou organické sloučeniny odvozené od aminokyselin, které mohou lidem, jež mají sklony k migrénám při vyšší dávce vadit.
- Ovoce – vedle sušeného kde je příliš mnoho siřičitanů se nedoporučují banány, citrusy, švestky, maliny a avokádo.
- Zelenina – vyhýbejte se nakládané zelenině, kysanému zelí, rajčatům, bramborám a cibuli, obsahují totiž biogenní aminy a také dráždivé polyfenoly.
- Sůl – bez té se sice neobejdeme, ale je důležité užívat jí v menším množství, jinak totiž zvyšuje tlak, díky čemuž se pak rozšiřují cévy a to má za následek zvyšující se riziko záchvatu migrény.
- Masné výrobky – jsou zcela nevhodné, neboť mají vysoký obsah soli a dusičnanů.
- Ochucovadla – nemusíte se jich vzdát zcela, ale rozhodně je potřeba omezit jejich příjem kvůli obsahu látek, jež vznikají během procesu fermentace, jako příklad můžeme uvést třeba sójovou omáčku.
- Plody moře a konzervované ryby – zde je rovněž mnoho soli a biogenní aminy.
- Obiloviny – vzhledem k tomu, že obsahují lepek, se musí zcela vyloučit, to zejména s ohledem na celiakii (nesnášenlivost lepku).
- Kakao a čokoláda – obsah hormonu histaminu přispívá k vyprovokování záchvatu migrény, avšak u kakaa bylo nedávno zjištěno, že i přes obsah histaminu může fungovat naopak fungovat jako prevence migrény, protože je přímo nadupané hořčíkem.
Zanechte odpověď