Naši miláčkové v podobě němých tváří nám nedokážou říci, že je něco bolí nebo jim není dobře. Proto bychom si jako jejich páníčkové (majitelé) měli všímat veškerých změn v jejich chování, i kdyby to byla jen drobnost, protože každá taková změna může signalizovat, že je něco špatně. Všímat bychom si měli zejména dospělých psů, neboť u štěňátek, která se mění ze dne na den, si problému můžete všimnout hned, neboť apatie či nechutenství je u psa, který se teprve vyvíjí nemyslitelné. Zatímco u dospělého psa musíte sledovat každý pohyb či nezvyklé chování, poznáte tak nějaký skrytý problém, který se bude prohlubovat, pokud s tím nic neuděláte.
Nezvyklý postoj
Kroucení, hrbení, protahování či zaujímání zcela nepřirozených postojů může znamenat, že se pes pokouší zbavit nějaké bolesti, nejčastěji v oblasti bříška. Z polohy vleže na hrudní kosti zvedne zadek nahoru a v této poloze zůstává. Pes tím trpí, takže s návštěvou veterináře neváhejte. Pokud se bolesti neprokážou, může se jednat o neurologické onemocnění, které je rovněž nutné řešit hned.
Apatie
Tento příznak se vyskytuje u většiny nemocí, je to následek ochablosti, bolesti či nevolnosti. Bývá to první ukazatel, že vašeho psa trápí nějaká nemoc. Pes je smutný, dává vám jasně najevo, že si nechce hrát ani se hýbat. Pokud apatie potrvá víc než jen pár dní, vezměte psa na prohlídku. V případě silné apatie, kdy pes nereaguje skoro na nic, ale jen polehává, pak nečekejte a ihned navštivte veterináře.
Zvracení
Nikdy ho nepovažujte za banalitu, neboť i když v řadě případů se jedná o infekci trávicího traktu, který rychle pomine, může se jednat i o něco vážnějšího. Pozor je třeba dávat u intenzivnějšího zvracení, zejména v případě, že se pes zvracet pouze snaží, ale nejde mu to. Tehdy by mohlo jí o přetočený žaludek, což je urgentní případ, který vyžaduje rychlý zákrok, neboť při něm jde o hodiny, během nichž by mohl pes uhynout a to ve velkých bolestech.
Zakopávání a závrať
Pokud má pes nejistou chůzi, může to být problém s ušima, ale také neurologické onemocnění. Jestliže se tyto problémy objevují ve formě záchvatů, natočte psa na mobil a konzultujte s veterinářem.
Hubnutí a tloustnutí bez důvodu
Tento varovný příznak nepřehlížejte. Přibývání může signalizovat problémy se štítnou žlázou, hubnutí může být průvodním jevem nádorového bujení, ale i dalších onemocnění. V takovém případě nechte psa prohlédnout, aby veterinář zjistil příčinu.
Fialový jazyk
Jakmile si všimnete, že se během venčení či při hraní mění psovi barva jazyka z klasické růžové na fialovou, pak se může jednat o problémy s dýcháním či se srdcem. Tyto problémy se mohou objevit akutně nebo vzniknou jako náhlý projev choroby, která se pozvolna rozvíjí. Fialový jazyk značí omezený přísun kyslíku do periferních tkání, a přestože může za chvilku odeznít a jazyku se vrátí růžová barva, rozhodně to řešte s veterinářem.
Časté močení a větší žízeň
Tyto příznaky mohou signalizovat problém s ledvinami, a to chronického charakteru. Samozřejmě, že důvodem, proč má pes větší žízeň a zvýšenou potřebu močení může být více, proto se snažte zapamatovat, jestli pes začal nejdřív hodně močit a pak pít, či naopak, to je pro veterináře velmi důležitá informace, která mu pomůže s diagnózou. Náhlá žízeň může být příčinou horečky, u fen pak může provázet zánět dělohy, což je velmi těžká infekce, která fenu ohrožuje na životě a je nutný okamžitý operační zákrok.
Časté lízání a drbání srsti
V tomto případě vašeho psa může trápit kožní problém, ať už je to napadení parazitem či alergie. Nic z toho psa jen tak nepřejde, nehledě na to, že psi ve většině případů vše olizují či okusují zraněná a bolestivá místa. Někomu se takové problémy mohou jevit jako banalita, ale věřte, že i s takto nevinným problémem je lepší navštívit veterináře.
Mezi další problémy, které vašeho psa potrápí, můžou být potíže s trávicím traktem, onemocnění žaludku, střev, slinivky a jater, zároveň může být pes citlivější na určitý druh krmení nebo ho mohl napadnout vnitřní parazit (např. škrkavka), v takovém případě začne pes méně žrát, bude odmítat krmivo a celkově ho bude trápit nechutenství. Důležité je také sledovat barvu a konzistenci stolice, zejména když má černohnědou až tmavě červenou barvu, tehdy může jít o krvácení z trávicího traktu, drobné bílé útvary ve stolici zase mohou značit parazity a jejich vajíčka.
Zanechte odpověď