O klasických bylinkách se píše stále. Bazalka, majoránka, pažitka, meduňka a další. Známe už jejich účinky a rádi je využíváme jak v kuchyni, tak při léčení mnoha neduhů. Pojďme si proto přiblížit pár méně známých druhů.
Merlík vonný
Tato jednoletá bylinka připomíná saturejku a citrusy, roste v Mexiku v tropických oblastech Latinské Ameriky. Říká se jí také svatá Marie či červí medicína. Dorůstá do výšky až 50 cm.
Na co se používá?
- Proti střevním parazitům (škrkavky, tasemnice atd.)
- Astma
- Nadměrné zahlenění
- Kašel
- Angína
- Bronchitida
- Další choroby horních cest dýchacích
Své uplatnění najde i v kuchyni. Používá se třeba do italského pesta.
Cist šedavý
Keř se silnou aromatickou vůní, jež roste hlavně na řeckém ostrově Chalkidiki a na jihu Itálie. Používají se z něj listy a větévky. Ty jsou bohaté na éterické oleje a polyfenoly (to jsou látky, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky). Cist brání virům proniknout do buněk a rozmnožovat se dál.
Můžete si z něj připravit léčivý nálev, jako prevenci proti chřipce. 2 lžičky větviček a listů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte louhovat 10 minut, poté sceďte. Denně pijte 3 – 4 hrnky.
Hořký meloun
- Další názvy jsou peria, hořká okurka, sorossi či karela.
- Roste v Africe, Asii, Karibiku a Amazonii
- Většinou se konzumuje ještě zelený nebo lehce nažloutlý.
Čím víc je zralý, tím více je hořký. Působí proti řadě nebezpečných mikrobů. 1 lžičku stačí zalít 250 ml vroucí vody, nechat louhovat 10 minut. Pije se jednou až dvakrát za den.
Zanechte odpověď