Jakou stranu si vybrat pro spaní?


Jakou stranu si vybrat pro spaní?

Přestože řada lidí nijak neřeší, na jaké straně v noci spí, může to často ovlivňovat naše zdraví, zejména pak zažívání. O spaní na levém boku se dokonce tvrdí, že může zachránit život.

Každá pozice má na naše zdraví určitý vliv, ať už na stav pokožky, trávicí ústrojí nebo imunitu. Jakou polohu zvolit?

Poloha na zádech

Když spíte na zádech, jsou vaše orgány srovnány nejlépe, navíc nemění své místo, když se hýbete. Přesto dochází v této poloze ke stlačování orgánů, ale s tím si tělo snadno poradí.

  • Na zádech je více podněcováno chrápání a také se hůře dýchá, což může být velmi nebezpečné pro jedince s astmatem, ale také pro lidi, jež trpí dočasnou zástavou dechu (spánková apnoe).
  • Bylo prokázáno, že u lidí, kteří spí na zádech je nižší obsah kyslíku v krvi, díky tomu je zde vyšší riziko vzniku respiračních onemocnění.

Poloha na břiše

Tato pozice je krajně nevhodná pro krk a hlavu. Ty jsou totiž i několik hodin v jedné poloze, což může způsobovat jejich bolest. Tu pocítíme i díky tomu, že je vyvíjen větší tlak na svaly a klouby. Jediné pozitivní co tato pozice přináší je to, že nebudete chrápat.

Na pravém boku

Tato poloha s sebou nejčastěji přináší trávicí problémy. Pro žaludek a slinivku je to pozice velmi nevhodná, neboť nepřirozeně visí. Tím dochází k nucení předčasného vyprázdnění jejich obsahu. Zároveň se často vrací žaludeční šťávy do jícnu, čímž způsobují reflux nebo pálení žáhy. Další nevýhodou spaní na pravém boku je zpomalení činnosti lymfatického systému, následkem toho se hůře odvádí toxiny z těla a hrozí tak riziko vzniku různých zdravotních potíží.

Na levém boku

Tato pozice patří k těm nejlepším a nejvíce prospěšným. Je aktivována činnost trávicího ústrojí, lépe se odvádí toxiny díky správně fungujícímu lymfatickému systému, včetně dalších škodlivin z organismu. Nevýhodou může být jedině tlak, jenž je vyvíjen na některé vnitřní orgány (plíce, žaludek, játra). Pokud se objeví nějaké obtíže, je důležité detoxikovat organismu.

Jaké hlavní výhody má spaní na levém boku?

  • Podpora lymfatického systému – tato poloha pomáhá s pročištěním lymfatických tekutin v uzlinách. Ajurvéda dokonce tvrdí, že spánkem na levém boku přispíváme ke zlepšení našeho zdraví a také k dlouhověkosti.
  • Pomoc s trávením – žaludek se slinivkou břišní visí dolů v přirozené poloze, takže potravu je možné strávit zcela bez problémů.
  • Lehčí vyprazdňování – spánek na levém boku spolu s gravitací pomáhají s lehčím průchodem strávené potravy střevy. Když se naučíte v této poloze spát, může tento druh odpadu snadněji sklouznout do sestupného tračníku a vy tak budete moci každé ráno pravidelně vyprázdnit střeva.
  • Prevence pálení žáhy – na levém boku se pálení žáhy sníží během několika minut. Je to díky vhodné pozici žaludku. Gravitace zatlačí šťávy dolů a ty tak v podstatě nemají šanci, aby se dostaly do jícnu.
  • Srdce a krevní oběh – touto polohou pomáháte srdci, aby lépe rozvádělo krev po celém těle. Srdce tak může krev pumpovat rovnou do sestupné aorty. Výhodou je rovněž to, že hlavní část střev je mimo dutou žílu, takže není stlačená a může bez problémů přenášet krev rovnou k srdci. Pokud se u někoho objeví srdeční potíže, může mu poloha na levém boku zachránit i život.
  • Vhodná poloha pro těhotné – pro těhulky je tato poloha dobrá nejen pro spánek, ale i na odpočinek. Lépe totiž proudí krev do dělohy, k ledvinám a rovněž k plodu. Navíc nehrozí, že by děloha tlačila na játra.
  • Podpora funkce sleziny – vzhledem k tomu, že kromě lymfatických tekutin filtruje také krev, pomáháme jí spolu s gravitací zdravěji a snadněji pracovat.

Jak se naučit spát na levém boku?

Ať už jste zvyklí na kteroukoliv polohu, můžete se snadno naučit spát na levém boku. Jak na to?

  • Lehněte si na levý bok a za záda si dejte velký celotělový polštář, který zabrání tomu, že se budete v noci převalovat.
  • Na posteli ležte tak, že si necháte na levé straně více místa, takže to na pravém boku nebude pohodlné.
  • Z pravé strany si nechte rozsvícené tlumené malé světlo, tím si usnadníte spaní na levém boku, protože tělo se bude přirozeně otáčet směrem od světla.



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..