Jste kulináři a odmítáte se vzdát vašeho koníčku? Vsaďte na bioplyn!

Plyn je hlavním zdrojem většiny kuchyní, díky energetické krizi ale hrozí povinné redukce spotřeby, což by domácí šéfkuchaře mohlo relativně ohrozit. Co vyzkoušet bioplyn? Energie, kterou si dokážete vyrobit sami, vám vaši kuchyň dokáže zásobovat dostatkem plynu pro udržení vaší záliby.

Jak vzniká bioplyn?

Bioplyn se vytváří z bioodpadu – tedy slupek, zbytků jídla, zkaženého ovoce, zvířecího trusu, kusů rostlin atd. Tyto zbytky se uschovají do bioplynové stanice, kde působí bakterie, které rozloží bioodpad na bioplyn. Celý proces je možný díky nedostatku kyslíku ve stanici a teplotě – je potřeba alespoň 17 C°. Hlavní příměsí bioplynu je methan, stejně jako je tomu u zemního plynu. Vedlejším produktem je kvalitní hnojivo. Takovýmto způsobem vzniká bioplyn například v bioplynové stanici v Přibyšicích. Existují ale i domácí bioplynové stanice, jež si můžete pořídit i vy. Takovýto sortiment nabízí například společnost FreeGas.

K čemu můžete použít domácí bioplynovou stanici?

Domácí bioplynku lze využít zaprvé k ekologickému zpracování bioodpadu, hnědé popelnice či kompost se tak stanou pouhou minulostí. Domácí bioplynová stanice je schopna dodávat plyn na vaření, ohřev vody nebo palivo pro výrobu elektřiny do elektrocentrály. Při dostatečném množství odpadu dokáže bioplynka vytvořit plyn na 3 až 5 hodin vaření (zhruba 1,8 m3 plynu). Bioplynky se dodávají již s vařičem, proto jsou ideální i na chalupy a chaty. Pro zahrádkáře bude jistě pozitivní i vedlejší produkt ve formě kvalitního hnojiva.

Zvládnete dodávat dostatek odpadu do bioplynky?

FreeGas domácí bioplynka je schopna pojmout až 13 l odpadu. Je možné, že nebudete zvládat schraňovat dostatek odpadu na její zásobování. To se dá vyřešit speciální toaletou, která se napojí na bioplynku a bude jí dodávat bioodpad ve formě lidských exkrementů. Dále tam můžete dát zvířecí trus, zbytky rostlin, veškerý kuchyňský odpad a v malé míře i čerstvě posekanou trávu.

Výhody a nevýhody domácí bioplynové stanice

PlusyMínusy
Ekologická likvidace bioodpaduPoměrně robustní přístroj
Částečné osamostatnění od dodavatelů plynuNevzhlednost přístroje
Výroba kvalitního hnojivaPouze sezónní (jaro–podzim)
Možná podpora výroby elektrické energie

Kolik vás bude stát domácí bioplynka?

A poslední otázka, která vás asi napadá, je cena domácí bioplynové stanice. U firmy FreeGas ji pořídíte v rozmezí od cca. 24 000 do 30 000 Kč. V případě, že budete mít zájem i o napojení záchodu, připlatíte si necelých 5 000 Kč.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..