Tenisoví kronikáři mají dopsanou další kapitoly svých kronik. Wimbledon ročníku 2024 je definitivně za námi a přichází tak nejlepší doba, ohlédnout se nejen za letošním turnajem, ale za celou jeho historií a jejími nejvýznamnějšími osobnostmi.
Čím je Tour de France pro cyklistiku, tím je Wimbledon pro tenis. Grandslamy se sice hraji čtyři za rok, ale ten, který hostí londýnský All England Club na travnatých dvorcích je jen jeden, a to ten nejprestižnější. Není se vlastně čemu divit, když uvážíte, že jde o nejstarší tenisový turnaj na světě. Vždyť se první ročník hrál už roku 1877. Kdo na místním centrálním dvorci zvedne nad hlavu trofej pro vítěze, stává se nesmrtelným pro celou tenisovou komunitu i pro všechny sportovní fanoušky.
Wimbledonské legendy
Mezi ty, kteří se nesmazatelně zapsali do wimbledonských análů, patří největší tenisové hvězdy všech dob. Absolutní rekordmankou tohoto turnaje není nikdo jiný než Martina Navrátilová. Ta dokázala v ženské dvouhře Wimbledon ovládnout hned devětkrát. Poslední titul zde získala v roce 1990. O čtyři roky později byla blízko jubilejnímu desátému vítězství, ale Španělka Martínézová byla nad její síly.
Mezi muži pak drží prvenství Roger Federer. Tento Švýcar mísu pro vítěze Wimbledonu zvedl nad hlavu osmkrát, a to mezi léty 2003 a 2017. To se nepovedlo žádnému jinému muži na světě. Svůj poslední titul navíc získal v době, kdy světovému tenisu už vládli mladší borci, čímž definitivně potvrdil svou velikost.
Nesmazatelně se tu ale do historie zapsali i jiní. Nejmladším vítězem v historii se v roce 1985 stal tehdy sedmnáctiletý Boris Becker. Sedm titulů tu získal Pete Sampras a v devatenáctém století i William Renshaw. Před dvěma roky je navíc vyrovnal i Novak Djoković. V ženské části turnaje je dobré zmínit i dominanci sester Williamsových na začátku milénia. Venus Wimbledon vyhrála pětkrát, a Serena dokonce sedmkrát.
Výrazné vítěze můžete najít i mezi wimbledonskými vítězi posledních let. O vlastně stále ještě nedávných sedmi titulech Novaka Djokoviće už byla řeč. Do historie se zapsal i jeho finálový zápas z roku 2019. V něm s Rogerem Federerem svedl bitvu, která trvala bez tří minut pět hodin, což je finálový rekord tohoto turnaje. Domácím fanouškům pak v posledních letech udělal nejvíce radosti Andy Murray, který turnaj opanoval v letech 2013 a 2016.
České hvězdy Wimbledonu
Do wimbledonské historie se nesmazatelně zapsala i řada Češek a Čechů. Naposledy letos Barbora Krejčíková, jejíž úspěch bude ještě dlouho rezonovat. Na trůnu vystřídala další Češku. Markéta Vondroušová se v roce 2023 stala nejhůře nasazenou vítězkou v historii Wimbledonu. Tehdy jí patřilo 42. místo žebříčku WTA. Hned dva tituly v letech 2011 a 2014 tu získala Petra Kvitová, čímž navázala na úspěch Jany Novotné z roku 1998.
Mezi muži máme wimbledonských úspěchů přece jen méně. Například Ivan Lendl patří mezi řadu tenisových legend, které na londýnské trávě nikdy nezvítězily. Finále si zahrál v letech 1986 a 1987. Jediným českým vítězem je tak Jan Kodeš z roku 1973. Přiblížit se mu dokázal ještě Tomáš Berdych, jenže ten v roce 2010 skončil ve finále na raketě Rafaela Nadala, podobně jako v roce 1949 Jaroslav Drobný ve finále proti Tedu Schroederovi.
A to jsme vlastně úplně zapomněli na české vítěze wimbledonské čtyřhry. Cyril Suk s Helenou Sukovou vyhráli smíšenou čtyřhru hned třikrát. Druhá jmenovaná navíc čtyřikrát ovládla ženskou čtyřhru, stejně jako Jana Novotná. Svůj třetí titul v této disciplíně letos přidala Kateřina Siniaková a dvěma tituly se pyšní Barbory Krejčíková a Strýcová. A to hovoříme jen o vícenásobných vítězkách.
Wimbledon je zkrátka ikona, a to ikona s výraznou českou stopou, kterou milují hráči i fanoušci. Fanoušci navíc mohou svůj zážitek ještě umocnit tím, že si vsadí, například na zápasy českých hráčů a hráček a například u české sázkové kanceláře Kingsbet.
Zanechte odpověď