Při návštěvě lékaře musí každý hlásit, jaké další léky bere, pokud jsou předepsány jiným lékařem než tím, u něhož zrovna je. To je důležité, protože ne všechny léky mohou být podávány společně, neboť by se mohly navzájem vyrušovat jejich účinky. To samé však mohou způsobovat některé nápoje a pokrmy. Dokonce i bylinný čaj z třezalky může změnit účinky řady léků, navíc při kombinaci s antidepresivy může člověka ohrozit i na životě.
Léky a citrusy
O citrusech je známo, že léky ovlivňují víc než je zdrávo, přestože jinak představují zásobárnu důležitých vitaminů a minerálů, pro jedince, kteří musí brát léky stále, jsou zcela nevhodné. Problémy může způsobit i obyčejný džus. Odborníci tvrdí, že ten, kdo bere jakýkoliv lék, by se měl citrusů i šťáv a džusů z nich vyrobených, naprosto vzdát, protože dokážou ovlivnit všechny léky. Citrusy mají schopnost blokovat některé enzymy v játrech a zvýšit tak v některých případech účinky léků až o 100% (někdy i více). Spolu s třezalkou a citrusy může velmi negativně ovlivňovat účinek léků také alkohol.
Nejčastější problémy dělají citrusy těm, kdo užívají léky na léčbu vysokého krevního tlaku.
- Citron zvyšuje účinek léků na léčbu vysokého tlaku o 25%
- Pomeranč zvyšuje účinky o 32%
- Grapefruit zvýší účinek dokonce o 173%
Vedle citrusů mohou mít na vysoký tlak vliv také pepř a kurkuma, které obsahují piperin, což je látka, která rovněž umocňuje účinek léků na vysoký tlak, ale v tomto případě „pouze” dvojnásobně.
Důležité je číst příbalový leták!
Podle statistik si každý desátý člověk nikdy nečte příbalový leták, který je součástí každého volně prodejného léku i léků, které jsou na předpis, navíc nedbá ani na rady lékaře či magistrů v lékárně. Z toho pak vychází další statistický údaj v podobě pacientů, kteří ročně končí v nemocnicích kvůli komplikacím, které si způsobí díky nesprávnému dávkování či užívání léků nesprávným způsobem, je to celých 40 tisíc pacientů ročně.
Zanechte odpověď